Korje mitteharitavalt maalt

Mahetaimekasvatuse üks osa on ka taimede, seente, ravimtaimede, kase ja vahtramahla, marjade, kuusevõrsete jne. korje looduslikelt mitteharitavatelt aladelt. Korje valdkonnas tegutseda soovija peab olema mahepõllumajanduse seaduse alusel tunnustatud ja kantud ka mahepõllumajanduse registrisse.

Korje valdkonnas tunnustatud ja registrisse kantud ettevõtja peab ennem korje alustamist veenduma selles, et korjealadel ei oleks viimase kolme aasta jooksul kasutatud mahetootmises lubamatuid tooteid ega aineid (lubatud on vaid 2018/848 artiklites 9 ja 24 välja toodud tooted/ained). Riigimetsade puhul on Riigimetsa Majandamise Keskus kinnitanud, et aladel ei ole kasutatud ebasobivaid aineid, mistõttu sealt korjatud toodang loetakse mahedaks. Erametsas korjet tehes tuleb analoogne kinnitus saada metsa omanikult, olemaks kindel, et korjatud saadused vastavad mahepõllumajanduse nõuetele.

Antud valdkonnas tunnustatud ettevõtja esitab ka igal aastal mahepõllumajandusliku tootmisega jätkamiseks taotluse, kui soovib vastava valdkonnas edasi tegutseda.  Lisaks taotlusele esitatakse ka korjatavate saaduste nimekiri mitteharitavatelt aladelt ja vastavasisulised kaardiandmed. Andmed esitatakse kas kliendiportaalis, soovituslikul vormil, e-kirja teel digitaalselt allkirjastatuna või allkirjastatuna paberkandjal.

Korje valdkonnas tunnustatud ettevõttel tuleb järgida ka seda, et lepingud korjajatega oleksid korrektsed. Nimelt tuleb maheettevõttel korjajatega sõlmida eraldi leping(ud), kus on kirjas koht/kohad, kus kindlaksmääratud korjealalt metsaannid korjatakse. Üksnes siis, kui on teada viljade täpne tarneahel saab korjatud toodangut märgistada mahepõllumajandusele viitavalt. Lisaks peab metsas või mujal korjet teostades meeles pidama, et oma tegevusega ei tohi loodust kahjustada, vaid saadusi tuleb korjata keskkonda säästvalt ning loodust hoidvalt.  Nimelt ei tohi korje tegevusena mõjutada looduskeskkonna stabiilsust ja tagatud peab olema liikide säilimine korjepiirkonnas.

Täpsemat infot mahepõllumajanduses tegelevate ettevõtjate kohta leiab mahepõllumajanduse registrist Registriandmete väljavõttel on toodud ettevõtja korjatavate saaduste nimekiri.

Mahetoodangu andmete esitamine

Mahepõllumajandusliku toodangu andmed tuleb Põllumajandus- ja Toiduametile esitada 1. veebruariks (Põllumajandusministri määrus nr 25 „Mahepõllumajandusliku tootmise nõuded“). Selle tarbeks tuleb tootjal esitada mitteharitavalt alalt korjatud taimede ja/või seente kogused eelmise aasta kohta. Toodangu andmed saavad tootjad kiirelt ja mugavalt esitada läbi REM kliendiportaali

Maheala kaart annab ülevaate tunnustatud mahepõllumajanduslikust tootmismaast, registreeritud ja potentsiaalsest korjealast ning mahemesilatest.

Kaardirakendus on valminud Põllumajandusameti, Organic Estonia ja Maa-ameti koostöös.

Andmed kajastavad 2020. aasta seisu.

Maheala kaart koosneb neljast kaardikihist:

  • Mahepõllumajandusmaa, sh poollooduslike koosluste (PLK) kaardikiht
  • Registreeritud mahesaaduste korjeala - korjeala on nii metsaala kui muu mitteharitav ala, millel tootja korjega tegeles
  • Potentsiaalne korjeala - RMK alad
  • Mahemesilad

Viimati uuendatud 15.02.2024