Kiipimine ja registreerimine

Lemmikloomi kiibitakse, et kadunud loom kiiresti omanikuni jõuaks või vajadusel saaks kindlaks teha, kes on looma omanik. Loomade mikrokiipimist teeb loomaarst. Ainult looma kiibistamisest ei piisa, lemmiklooma kiibi number tuleb kanda lemmikloomade registrisse, kus see seotakse infoga looma omaniku kohta.

Suurem osa Eesti lemmikloomadest on registreeritud kahte registrisse: Lemmikloomaregister LLR ja Eesti Lemmikloomaregister.

Lemmikloomaregistriga LLR ühinenud kohalike omavalitsuste (vaata siit) koerte ja kasside pidamise eeskirja järgi on loomaomaniku kohustus koer või kass registreerida. Teiste lemmikloomade märgistamine ja registreerimine on üldjuhul soovituslik. LLR-i saab loomaomanik ise oma mikrokiibistatud looma kanda või paluda selleks kohaliku omavalitsuse poolt volitatud töötaja abi.

Loomaarsti juures on võimalik mikrokiibistatud loom kanda Eesti Lemmikloomaregistrisse, mis on seotud üle-euroopalise registri Europetnetiga.

Soovitatav on loomal kanda kaelarihma omaniku telefoninumbriga - siis saab kaotsi läinud looma omanikuga ühendust võtta ka inimene, kel pole mikrokiibilugejat.

Veterinaarseaduse §33 alusel heaks kiidetud koerte, kasside ja valgetuhkrute märgistamiseks kasutatavate süstitavate elektroonsete identifitseerimisvahendite (mikrokiipide) nimekiri:

Viimati uuendatud 10.07.2023