Taimed

Ettevõtja, kelle tegevusega kaasneb taimepassi väljaandmise kohustus, peab omama taimepassi väljaandmise tegevusluba.

Majandustegevusteate taimetervise registrisse astumiseks:

Taimetervise registrisse peab olema kantud ettevõte, kes:

  • omab taimepassi väljaandmise tegevusluba;
  • turustab istutamiseks ettenähtud taimi läbi e-poe;
  • turustab suures mahus teiselt taimede tootjalt/turustajalt saadud taimepassiga taimi otse lõppkasutajale (nt.  aianduskeskus);
  • osutab haljastusteenust kohalikule omavalitsustele;

  • toodab ja turustab teistele ettevõtetele järgmisi toiduks ettenähtud taimi (potti istutatuna, olenemata kasvusubstraadist) - salvei, rosmariin.
     

Taimetervise registrisse registreerimise kohustusest on vabastatud ettevõte, kes:

Taimepass

Taimepass on ametlik etikett, mis on vajalik taimede vedamisel Euroopa Liidu territooriumil ning Euroopa Liidus kehtestatud kaitstavatesse piirkondadesse. 
Taimepass tõendab, et taimed k.a teatud seemned on kontrollitud vastavalt kehtestatud nõuetele ja on vabad:

Õunapuu, pirnipuu, ebaküdoonia, tuhkpuu, viirpuu, pihlaka, toompihlaka, küdoonia, Davidi fotiinia, villpöörise, tuliastla ja astelpihlaka taimedel peab alati kaasas olema kaitstava piirkonna taimepass, märkega „ERWIAM“ või Erwinia amylovora, mis annab kinnituse, et istikud on kontrollitud viljapuu-bakterpõletiku suhtes.

Foto: Kaitstava piirkonna taimepass

INFOVOLDIK - Taimepass.pdf
INFOVOLDIK - Taimepass.pdf

Taimepassi väljaandmise tegevusluba

Taimepassi väljaandmise tegevusluba peab olema isikul, kes turustab:

  • omatoodetud taimi teistele kutseliselt taimedega tegelevatele ettevõttetele, metsaomanikele või omavalitsustele;
  • omatoodetud taimi kaugmüügi (e-poe) teel;
  • omatoodetud viljapuu-bakterpõletiku peremeestaimi olenemata müügiviisist;
  • taimi, mille kohta algselt väljastatud taimepass on vaja asendada uue taimepassiga.

Taimepassi tegevusloa taotluse saab esitada Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kliendiportaalis.                                                                                                            

Taimepassi koolituse läbimise kohta antakse isikule tunnistus, mis kehtib tähtajatult tingimusel, et isik läbib üks kord kahe aasta jooksul Põllumajandus- ja Toiduameti korraldatava täiendkoolituse.

Isikul, kes ei ole kahe aasta jooksul tunnistuse andmise aastast arvates osalenud taimepassi väljaandmise tegevusloa täienduskoolitusel, kaotab tunnistus kehtivuse ning Põllumajandus- ja Toiduametil on õigus tunnistada ettevõtte taimepassi väljaandmise tegevusluba kehtetuks.

Tegevusloa taotlusele tuleb lisada:

  1. taimepassiga varustatavate taimeperekondade nimetused
  2. toodetavate ja/või turustatavate taimeperekondade nimetused
  3. taimepassi näidis (taimetervise registri numbri saate pärast tegevusloa väljastamist, senikaua märkige näidisele "x")
  4. enesekontrollisüsteemi lühikirjeldus (vaata Enesekontrollisüsteemi juhendit)
  5. koolituskava (on nõutud ettevõttel, kus töötavad isikud, kes vastutavad Euroopa Komisjoni rakendusmäärusega 2019/2072 kehtestatud taimetervise nõuete täitmise eest)

Taimepassi väljaandja koolitus

Enne taimepassi väljaandja taotluse esitamist tuleb läbida e-koolitus ning tasuda riigilõiv.

  • Taimepassi e-koolitusele pääseb aadressilt https://taimekool.agri.ee/.                                                                                                                         

Taimekooli sisselogimine on võimalik id-kaardi vahendusel.
Probleemide esinemise korral võtta ühendust [email protected].

Taimepassi koolituse läbimise kohta saadetakse isikule tunnistus, mis kehtib tähtajatult tingimusel, et isik läbib üks kord kahe aasta jooksul Põllumajandus- ja Toiduameti korraldatava täiendkoolituse. 

  • Aluskoolituse materjal on kättesaadav ka SIIT .

NB! Kui teil juba on taimepassi väljaandja tunnistus, siis teil tuleb enne kahe aasta möödumist läbida taimekool.agri.ee keskkonnas taimepassi väljaandja TÄIENDUSKOOLITUS, mitte esialgselt läbitud taimepassi väljaandja koolitus, mille läbimisel teile väljastati TP-väljaandja tunnistus!

Taimepassi väljaandja täiendkoolitus

Isikul, kes omab taimepassi väljaandja baaskoolituse tunnistust, on alates 22.06.2022 võimalik läbida taimepassi väljaandja veebipõhist täiendkoolitust. Täiendkoolitus lõpeb testiga, mis loetakse läbituks, kui õigesti vastatud küsimuste osakaal on 70%.
Koolituse läbimise järel uut tunnistust ei väljastata, vaid vastav kanne tehakse taimetervise registrisse. Täiendkoolitus on tasuta.

Täiendkoolituse materjal ja test asub https://taimekool.agri.ee/

  • Täiendkoolituse materjal on kättesaadav ka SIIT .

Isikul, kes ei ole kahe aasta jooksul tunnistuse andmise aastast arvates osalenud taimepassi väljaandmise tegevusloa täienduskoolitusel, kaotab tunnistus kehtivuse ning Põllumajandus- ja Toiduametil on õigus tunnistada ettevõtte taimepassi väljaandmise tegevusluba kehtetuks.

Tegevusloa muutmine on tegevusloa mis tahes kõrvaltingimuse muutmine.
Tegevusloa muutmine on vajalik, kui muutub tegevusloa kõrvaltingimus või kontrolliese st nõuete kogum, mille täitmine on tegevusloa andmise eelduseks.

Taimepassi väljaandja tegevusloa muutmise taotluse menetlemise eest ei pea riigilõivu tasuma.

Näiteks

  • muutub lepinguline suhe nõuetekohase vastutava isikuga,
  • lisandub uus nõuetekohane vastutav isik kellel on kehtiv tunnistus taimetervisealase täiendkoolituse läbimise kohta,
  • muutub ettevõte poolt taimepassiga varustatavate taimeperekondade nimekiri (lisanduvad uued taimeperekonnad, millele ettevõte peab väljastama taimepassid ja/või eemaldatakse need, mis ei kuulu taimepassiga varustamiseks),
  • muutub taimepassiga varustatava taimeperekonna kaubatüüp (nt. ettevõte väljastas taimepassid harilikule õunapuule dekoratiivkultuurina, lisandub harilik õunapuu puuviljakultuurina).

PTA võib tegevusluba muuta järgmistel alustel:

  • ettevõtja taotlus,
  • tegevusloaga lubatud tegevusega avalikule korrale tekkiv oluline kahju või oht, mis ei eksisteerinud või ei olnud teada tegevusloa andmise ajal ning mis kaalub üles ettevõtja huvi senistel tingimustel tegevust jätkata ja mida on võimalik kõrvaldada tegevusloa muutmisega.

Taimepassi tegevusluba on võimalik muuta, ajutiselt peatada, taasennistada ning sellest loobuda. Kõigil juhtudel tuleb esitada eraldi sellekohane taotlus läbi Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kliendiportaali või digitaalselt allkirjastatuna e-kirja teel aadressil [email protected] .

Kõikide eelpool mainitud taotluste esitamine on riigilõivust vabastatud.
 

Tegevusloa ajutine peatamine

Ettevõte peab taotlema tegevusloa ajutist peatamist, kui on tekkinud vähemalt üks allpool loetletud olukordadest:

  • on teada, et teatud perioodi jooksul ettevõttes ei toimu tegevusi, millele laieneb taimepassi väljaandmise kohustus;

  • ettevõtte ei saa mingil põhjusel PTA poolt määratletud tähtajaks tööle võtta isikut, kellel on kehtiv tunnistus taimepassi väljaandja koolituse läbimise kohta;

  • ettevõttes töötaval isikul tunnistus koolituse läbimise kohta on aegunud ning täiendkoolituse läbimine ei olnud teatavate põhjustel võimalik.
     

Tegevusloa ajutise peatamise lõpetamine

Tegevusloa ajutise peatamise lõpetamise taotluse esitab ettevõte siis, kui taasalustatakse tegevusega, millele laieneb taimepassi väljaandmise kohustus.

Tegevusloast loobumine

Taimepassi väljaandmise tegevusloast loobumise taotluse esitab ettevõte siis, kui lõpetab tegevuse, millele laieneb taimepassi väljaandmise tegevusloa kohustus.

  • Teha Põllumajandus- ja Toiduametiga taimetervise hindamisel koostööd ja määrata ettevõttes taimetervise eest vastutav isik.
  • Võimaldada Põllumajandus- ja Toiduametile juurdepääsu kontrollitavale objektile.
  • Kinnitada igal aastal hiljemalt 30. aprilliks Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kliendiportaalis oma andmete õigsus taimetervise registris  (Taimetervise registrisse kandmine ja registriandmete muutmine, majandustegevusteade).
  • Reguleeritud taimekahjustaja avastamisel teavitada tarneahelat ja taimed tagasi kutsuda.
  • Tagada ettevõttesse ostetud ja ettevõtte poolt turustatud taimede jälgitavus, säilitada dokumente kolm aastat.
  • Omada teadmisi parimatest tavadest ning meetmetest ja muudest tegevustest, mis on vajalikud reguleeritud taimekahjustajate esinemise ja leviku ärahoidmiseks ning taimetervisealase kontrolli teostamiseks.
  • Pidada kasutatava maavalduse kohta põlluraamatut, hoonete kasutamise puhul nende kasutuska kas paberkandjal või digitaalsel kujul.
  • Teavitada Põllumajandus- ja Toiduametit Euroopa Liidu liikmesriikidest toodavast taimsest paljundusmaterjalist.
  • Koostada ja rakendada töötajate koolituskava, mis tagab et taimede kontrollimisega seotud töötajad on teadlikud reguleeritud taimekahjustajatest ja nad omavad kontrollide läbiviimiseks, proovide võtmiseks ja pakendmiseks vajalikke oskusi.
  • Koostada ja rakendada hädaolukorra lahendamise kava, mida järgitakse reguleeritud taimekahjustaja esinemise või esinemise kahtluse puhul.
  • Koostada ja rakendada ettevõtte enesekontrollisüsteemi.

Ettevõtte enesekontrollisüsteem on meetmete kava, milles on lähtuvalt ettevõtte tegevusest kirjeldatud meetmed, mida võetakse reguleeritud taimekahjustajate esinemisega seotud riskide maandamiseks. 

Enesekontrollisüsteemi pidamise kohustus on ettevõtetel, kellel on taimepassi väljaandmise tegevusluba. Ettevõtja teeb kindlaks taimede tootmise, vedamise ja muude taimede käitlemisega seotud tegevustega kaasnevad kohta kriitilised punktid. Kriitilised punktid on need, millega kaasneb taimede reguleeritud taimekahjustajatega nakatumise ning  levitamise risk.

  • Ettevõte peab määrama meetmed, millega välditakse taimede nakatumist reguleeritud taimekahjustajatega ning taimekahjustajate levitamise riski. Enesekontrollisüsteem peab sisaldama andmeid ettevõttes enesekontrollisüsteemi raames teostatud kontrollide ja rakendatud meetmete kohta. Andmeid säilitatakse kolm aastat.
  • Enesekontrollisüsteem peab olema ettevõttepõhine, alati ajakohane ja kajastama ettevõtte tegevusi ehk vastama reaalsele olukorrale. Selle eesmärk on vältida taimekahjustajate toomist ettevõttesse ja takistada nende levikut. Ettevõtte teadlik ja läbimõeldud tegutsemine taimekahjustajate esinemise ja leviku vältimiseks on eeskätt ettevõtte enda ja tervikuna kogu taimekasvatusega seotud sektori edu võti.

Enesekontrollisüsteemi mõte ei ole tekitada ettevõtjale täiendavat paberimajandust. Süsteem on hoopis praktiline tööriist ja abivahend, mis aitab tootjal märgata oma ettevõtte tootmisprotsessis suurema riskiga etappe ning annab suunised nende riskide maandamiseks. Tootmisprotsessis ohukohtade kaardistamine ja riskide maandamise kirjeldamine aitab omakorda tagada kvaliteetsema toodangu ning vähendada tootmises ette tulevaid eksimusi.

Enesekontrollisüsteem on abivahendiks kõikidele ettevõtte töötajatele, kuna selles on kajastatud enamik kohustusi ja tegevusi, mida tuleb tootmises jälgida. Lisaks annab see konkreetsed juhised, mille järgi tegutseda ohtliku taimekahjustaja leiu puhul, et vältida edasisi kahjusid.

Ettevõtte enesekontrollisüsteemi koostamiseks saab alates 1. detsembrist kasutada uuendatud juhendit ja eeltäidetud vorme.

1 | 1

Tarnija dokument ja tootekirjeldus on kasutusel puuvilja- ja marjakultuuride, dekoratiivkultuuride ning köögiviljakultuuride paljundus- ja istutusmaterjali turustamisel, mis on reguleeritud taimede paljundamise ja sordikaitse seaduse määrustega.

Tarnija dokumendiga varustatakse taimede kasvatamiseks, paljundamiseks või tootmisistanduse rajamiseks turustatav kontrollitud paljundus- ja istutusmaterjali kategooriasse (CAC- materjal) kuuluv paljundus- ja istutusmaterjal. Tootekirjeldusega varustatakse lõppkasutajale turustatav taimne paljundus- ja istutusmaterjal.

E-poe vahendusel kõik lõppkasutajatele* turustatavad taimed peavad olema alati varustatud taimepassiga. Taimepassi väljaandmise kohustus tekib, kui ettevõte (juriidiline isik) toob taimede partii, millele on väljastatud üks taimepass, jagab selle väiksemateks osadeks ning turustab läbi e-poe. Igale kliendile, kes  ostab taimi e-poest, peab ta väljastama taimepassi. Taimepassi väljaandmise tegevusloaga ettevõtted on kantud taimetervise registrisse ja nende üle teostatakse riikliku järelevalvet. 
Ettevõte (juriidiline isik) ei pea omama taimepassi väljaandmise tegevusluba juhul, kui ostab ja müüb taimi e-poe vahendusel selliselt, kus iga taim või pakend = kaubaühik, on müügiks ettevalmistatud nii, et seda enam osadeks ei jagata ja see on juba päritoluriigis varustatud taimepassiga.

  • Lõppkasutaja – eraisik, hobiaednik, kes ei tegele professionaalselt taimede tootmisega ja turustamisega. 

Taimetervise infokiri "Terve taim", 02/2023 (02)

Infokirja eesmärk on koondada taimetervist käsitlev teave ja juba ilmunud kajastused ühte kohta ning pakkuda olulist infot ka PTA taimetervise registris olevatele ettevõtjatele.

Infokirjas käsitleme taimekahjustajaid, nende seiret ja tõrjet nii Eestis kui ka mujal Euroopa Liidus, anname eelinfot taimetervise valdkonda reguleerivate õigusaktide muudatustest, jagame soovitusi ohtlike taimekahjustajate leviku ennetamiseks ja peatamiseks ning lisaks kirjutame paljust muustki põnevast.

OHTLIKE TAIMEKAHJUSTAJATE SEIRED

1 | 1

Viimati uuendatud 02.03.2024