E-kaubandus

E-kaubanduse ehk ka kaugmüügi näol on tegemist jaekaubanduse või selle osaga.

Oma olemuselt erineb see klassikalisest jaekaubandusest vaid selle poolest, et tarbija ja müüja pole ostu-müügi hetkel samas kohas ning tegevus toimub näiteks veebiplatvormil või veebipoes.

E-kaubandust võib kohata väga erinevates kanalites. Kõige levinum e-kaubanduse platvorm on müüja loodud veebipood. Lisaks toimub e-kaubandus ka ostu-müügi portaalides, erinevatel ühisplatvormidel, sotsiaalmeediakanalites ja ka mobiilirakenduste kaudu.

Enne e-poest kauba tellimist:

 • veendu, et kaup ja müüja on usaldusväärsed
 • selgita välja, kes on kauba müüja ja milliseid andmeid müüja kohta leidub
 • väldi ettevõtteid, kelle vähene kontaktinfo ei võimalda nende asukohta kindlaks teha
 • kontrolli kas toitu sh toidulisandeid müüv e-pood on oma tegevusest Põllumajandus- ja Toiduametit teavitanud
 • kas veebipood on täitnud Tarbijakaitse ja Tehnilise järelevalve ameti leheküljel toodud tingimusi
 • kontrolli kas müüdavad toidulisandid on Põllumajandus- ja Toiduametis registreeritud
 • arvesta, et väljastpoolt Euroopa Liitu ostetud toidulisand ei pruugi vastata Eestis kehtivatele nõuetele
 • kas e-poes on esitatud toote kohta toidualane teave, et teil oleks võimalik teha teadlikke valikuid
 • Suhtu kriitiliselt toote kohta esitatud toitumis- ja tervisealastesse väidetesse. Kas esitatud toitumis- ja tervisealastel väiteted on lubatud ja tõendatud
 • tea, et ka sotsiaalmeedia (nt Facebook ja Instagram) kuulub toidu e-kaubanduse alla ja seal kehtivad müüdavale toidule sh toidulisanditele samad tingimused
 • suhtu kriitiliselt e-poodi toetavatesse reklaamidesse, artiklitesse ja blogipostitustesse
 • ära lase kiiresti riknevat kaupa st toitu, mis vajab külmkapitemperatuuri saata pakiautomaati (lingi uue kodulehe link)

Kaugmüük

Taimede kaugmüük on taimede müük veebipoes, sotsiaalmeedias, ostu-müügi portaalis, kataloogi, ajalehe või ajakirja vahendusel või muudel juhtudel kus ostutehingu sõlmimisel osapooled ei viibi ühel ajal samas kohas. Kaugmüügi teel turustatavad taimed peavad olema alati varustatud taimepassiga ja taimede müüja peab omama taimepassi väljastamise tegevusluba.

Internetist taimede tellimisel peab taimede müüja taimedele kaasa panema taimepassi.

Taimepass tõendab, et:

 • taimed on kasvatanud registreeritud tootja, kes kuulub riikliku taimetervisealase järelevalve alla
 • taimed on vabad karantiinsetest ja reguleeritud mittekarantiinsetest taimekahjustajatest.

Õunapuu, pirnipuu, ebaküdoonia, tuhkpuu, viirpuu, pihlaka, toompihlaka, küdoonia, Davidi fotiinia, villpöörise, tuliastla ja astelpihlaka taimede tellimisel peab taimedel kaasas olema kaitstava piirkonna taimepass, märkega „ERWIAM“ või Erwinia amylovora, mis annab kinnituse, et istikud on kontrollitud viljapuu-bakterpõletiku suhtes.

Foto: Kaitstava piirkonna taimepass

PTA INFOVOLDIK Taimepass
PTA INFOVOLDIK Taimepass

Kui soovite tellida interneti teel e-poest isiklikuks kasutamiseks taimi/taimseid saaduseid väljastpoolt Euroopa Liitu, tuleb arvestada kehtivate taimetervise nõuetega. Soovitame enne veebikeskkonnas ostu sooritamist välja selgitada ja veenduda, kas toote pakkuja varustab tellitavad taimed/taimsed saadused nõuetekohase fütosanitaarsertifikaadiga või mitte.

Rahvusvahelistes saadetistes on keelatud saata taimi/taimseid saadusi, millele on kehtestatud Euroopa Liidu õigusaktidest tulenevad sisseveokeelud. Kui saadetis sisaldab keelatud taimi, siis need konfiskeeritakse ja hävitatakse tolli järelevalve all.

Kui tellitavad taimed/taimsed saadused kuuluvad Eestis taimetervise kontrollile, siis peab nendega kaasa olema nõuetekohane fütosanitaarsertifikaat. EL välisest riigist e-kaubanduse kaudu tellitud taimetervise kontrollile kuuluva taimse saadetise kontrollitoimingud teostatakse Posti Teeninduskeskuses. Taimetervise nõuetekohasust tõendava dokumendi ehk fütosanitaarsertifikaadi puudumisel ja taimetervise nõuetele mittevastav taimne saadetis suunatakse hävitamisele tolli järelevalve all või saadetakse lähteriiki tagasi.

Taimetervise kontrollitoimingute tegemise eest võetakse taimetervise järelevalvetasu , mille tuleb saadetise saajal tasuda iga kontrolli kuuluva saadetise eest. Saadetis/postipakk väljastatakse tellijale peale Põllumajandus- ja Toiduameti poolt esitatud järelevalvetasu otsuse tasumist.

Värske puu- ja köögiviljale kehtestatud turustamisnõuded rakenduvad täies ulatuses ka e-poes. Tooted peavad vastama kvaliteedi miinimumnõuetele ja olema nõuetekohaselt märgistatud.

Seotud viited

Seemne import

Viimati uuendatud 16.09.2021