Alustajale ja jätkajale

Head mahepõllumajandusliku taime- ja loomakasvatusega, vesiviljelusega, korjega mitteharitavalt alalt, seemne ja paljundusmaterjali tootmise ning mahemesindusega alustada soovivad või tegelevad ettevõtjad! Siit leiate kogu vajaliku informatsiooni mahetootja aastaringist sh vastavasisulised taotlused/dokumendivormid, et alustada või jätkata mahepõllumajandusliku tootmise edukat teekonda.

Ettevõtte tunnustamine ning tootja mahepõllumajanduse registrisse kandmine

Isikud (füüsilised või juriidilised), kes soovivad alustada mahepõllumajandusliku tegevusega, peavad olema tunnustatud ja kantud mahepõllumajanduse tootjate registrisse. Mahepõllumajanduse põhimõtted ja nõuded on kehtestatud Euroopa Liidu ja Eesti õigusaktidega.

Tunnustamist saab taotleda järgmistes tootmisega seotud tegevusvaldkondades: 

  •      taimekasvatus, sealhulgas katmikkultuuride- ja seenekasvatus;
  •      oma toodetud seemne ja paljundusmaterjali ettevalmistamine ja turuleviimine;
  •      mitteharitavalt alalt taimede või seente korjamine;
  •      loomakasvatus;
  •      mesindus; 
  •      merevetikate tootmine; 
  •      vesiviljelusloomade tootmine. 

Oluline on teada, et mahepõllumajandusliku tootmisega on tegemist, kui ise kasvatatakse oma toodangut või ise korjatakse mitteharitavalt maalt seeni või marju. Kui ettevõtja ei ole käitlemise tegevusalal eraldi tunnustatud, saab ta mahedana turule viia ainult oma ettevõttes kasvatatud töötlemata taimekasvatussaadusi, elusloomi ja töötlemata loomakasvatussaadusi (nt toorpiim, mesi, kanamunad) või oma ettevõtte poolt mitteharitavalt maalt korjatud marju ja/ või seeni.

Kui ettevõtja soovib lisaks oma kasvatatud või kogutud mahetoodete turustamisele turustada ka teiste ettevõtjate käest ostetud mahetooteid või turustada mahemärgistusega oma kasvatatud saadustest ise töödeldud tooteid, st valmistada oma toorainest mahetoitu, tuleb enne vastava tegevusega alustamist esitada taotlus tunnustamiseks mahetoodete käitlemise tegevusalal või tegevusaladel. Rohkem infot leiab PTA kodulehelt 

Maheettevõtte tunnustamine

Tähtsad kuupäevad:

10.03 - 10.04 ettevõtte mahepõllumajandusliku tootmisega alustamise tunnustamise taotluse esitamine taimekasvatuses, nii taime-kui loomakasvatuses, või mesinduses, kas REM kliendiportaali teenuse kaudu „Mahepõllumajanduse valdkonnas tunnustamise taotlemine või jätkamisest teavitamine“ või maakonnakeskuste kaudu dokumendivormiga „Mahepõllumajanduse valdkonnas tunnustamise taotlemine või jätkamisest teavitamine“ paberkandjal või digiallkirjastatuna e-mailile. Küsimuste korral palun pöörduge vastava maakonna järelevalveametniku poole, kelle kontaktandmed leiab PTA kodulehelt   

Aasta ringi saab esitada tunnustamise taotlust seenekasvatuses, oma toodetud seemne ja paljundusmaterjali ettevalmistamises ja turuleviimises (kui  ettevõte on eelnevalt tunnustatud taimekasvatuse valdkonnas), taimekasvatuses katmikalal, mitteharitavalt alalt taimede või seente korjamises ja loomakasvatuses NB! Loomakasvatuse puhul saab taotlust esitada aasta ringi vaid juhul, kui  ettevõte  on eelnevalt tunnustatud taimekasvatuse valdkonnas või ettevõte on sõlminud mõne põllumajandustootjaga kirjaliku koostöökokkuleppe mahepõllumajanduslike või üleminekuaja tootmisüksuste kasutamiseks loomakasvatuse eesmärgil. Ettevõte saab esitada ühe „Mahepõllumajanduse valdkonnas tunnustamise taotlemine või jätkamisest teavitamine“ taotluse läbi kliendiportaali. Uue/lisa tegevusvaldkonna lisandumisel esitada teavitus dokumendivormil „Kliendi teavitus“ - palume vorm alla laadida, ära täita ja kliendiportaali kaudu esitada.

Mahepõllumajanduse nõudeid tuleb hakata täitma alates tunnustamise taotluse esitamise kuupäevast!

Riigilõiv järelvalvetoimingute eest makstakse koos tunnustamise taotluse jm vajalike dokumentide esitamisega. 

Taimekasvatus (sh katmikkultuuride- ja seenekasvatus):

1) põllumassiivide või katastriüksuste kaardid, kuhu on kantud põllu number ja põllu piirid;

2) andmed iga põllu kohta: põllumassiivi tunnus, põllu number, pindala 0,01 ha täpsusega, kasvatatav kultuur või kesa tüüp, põllu staatus (1. a üleminek, 2. a üleminek, 3. a üleminek, mahe, mittemahe);

3) punktis 1) ja 2) nimetatud andmeid ei pea PTAle esitama, kui need esitatakse samal aastal PRIAsse ajavahemikul 2. mai-15. juuni;

4) tootmisüksuse ja tegevuste kirjeldus;

5) ennetus- ja ettevaatusmeetmete plaan.

Tunnustamise taotluse esitamise päevast algab üleminekuaeg, mil tuleb täita kõiki mahepõllumajanduse nõudeid, kuid toodangut ei saa märgistada mahepõllumajanduslikuna.

Taimekasvatuses on üleminekuaja pikkus:

  • põllukultuuridel 2 aastat enne külvi, (see tähendab, et taliviljadel, mis on külvatud üleminekuaja teisel aastal ja koristatakse kolmandal aastal arvates ülemineku algusest, ei saa mahepõllumajanduslikuna märgistada);
  • rohumaal ja mitmeaastastel söödataimedel 2 aastat;
  • püsikultuuridel (nt: maasikas, vaarikas, õunapuu, viinamari) 3 aastat.

Pärandniidule ehk poollooduslikule kooslusele, rohumaale ja põllumajanduslikust kasutusest väljas olnud maale saab taotleda maa üleminekuperioodi lühendamist ehk 0-üleminekuaega juhul, kui sellel alal ei ole viimase 3 aasta jooksul kasutatud mahetootmises mittelubatuid vahendeid. Põllud ei tohi olla haritud enne PTA järelevalveametniku kohapealset kontrolli.

Rändkarjatataval alal (alad, mis ei ole mahepõllumajanduse registris) karjatamise ajal kasutatud sööta loetakse mahesöödaks. Nendele maadele ei pea taotlema maade üleminekuaja lühendamist.

Sigade ja lindude vabaõhuala ja karjamaa üleminekuaega võib PTA lühendada kuni 1 aastani.

Muud dokumendivormid:

Koos ettevõtte tunnustamise taotlusega saab vajadusel esitada nõusolekute taotlusi nende tegevuste osas, milleks on vajalik PTA nõusolek. Selleks tuleb kodulehelt alla laadida vorm, see enne edastamist täita ning allkirjastada. NB! Maa üleminekuperioodi lühendamise taotlust saab esitada aastaringselt. 

Ettevõttes peavad kohapeal olema täidetud dokumendivormid sõltuvalt tegevusvaldkonnast, mis esitatakse ettevõtte kohapealse kontrolli käigus kontrolli läbiviivale ametnikule.

Esmane kontroll ja otsuse tegemine:

  • Esmane kontroll tehakse ettevõttesse 60 tööpäeva jooksul peale tunnustuse taotluse esitamise tähtpäevast arvates (10. aprill). Kontrollitakse ajaperioodi tunnustamise taotluse esitamisest kuni kohapealse kontrolli hetkeni.
  • PTA teatab taotlejale ettevõtte esmase kontrollimise aja ette.
  • Kui ettevõttes esineb nõuetele mittevastavusi, mida on võimalik kõrvaldada, annab PTA tähtaja puuduste kõrvaldamiseks.
  • Otsus tunnustamise/mittetunnustamise kohta tehakse 30 tööpäeva jooksul peale esmast kontrolli. Otsus tunnustamisest keeldumise kohta tehakse juhul, kui olete esitanud valeandmeid või kui tootmine ettevõttes ei vasta mahepõllumajanduse seaduse nõuetele.

Ettevõte tunnustatakse mahetootjaks, kui:

  • tunnustamise taotlus on esitatud õigeaegselt;
  • riigilõiv on tasutud;
  • ettevõttes on läbi viidud kohapealne kontroll ja ettevõte vastab mahepõllumajanduse nõuetele.

Tunnustatud ettevõte kantakse mahepõllumajanduse registrisse ja avalikustatakse sertifikaat.

Mahepõllumajanduse register on avalik register, kuhu kantakse kõik mahepõllumajanduse seaduse alusel tunnustatud ja teavitatud ettevõtted. Registrist leiab ka kõigi ettevõtete kohta registri väljavõtted, kuhu on kantud ettevõtte poolt kasvatatavad kultuurid koos pindaladega, loomagrupid ja nende arvud, looduslikelt aladelt korjatavad taimed ja seened.

Sertifikaat on dokument, mille olemasolu kinnitab, et ettevõtja tegevusala (taime- ja loomakasvatuse puhul "Tootmine") on kooskõlas ELi mahepõllumajanduse määruse nõuetega). Iga tegevusala juures on märgitud tootekategooria ning selle juures ka tootmismeetod.

Ettevõtte mahenõuete täitmist kontrollitakse vähemalt 1 kord aastas. Igal aastal väljastatakse uus mahetootmist tõendav sertifikaat, mis on aluseks toodangu müügil. Sertifikaat on avalikult kättesaadav ELi  mahepõllumajanduslike ettevõtete sertifikaatide andmebaasis - TRACES

Teie küsimustele vastamine

Küsimuste korral võib võtta ühendust mahepõllumajanduse osakonnaga, maakonna esinduse mahepõllumajanduse valdkonna ametnikega või tutvuda Põllumajandus ja Toiduameti koduleheküljega aadressil  pta.agri.ee

Kirjadele vastatakse hiljemalt 30 tööpäeva jooksul.

Vaiete esitamine ja lahendamine

Põllumajandus- ja Toiduameti poolt tehtud otsust on võimalik vaidlustada 30 päeva jooksul haldusakti teatavakstegemisest, esitades vaide haldusmenetluse seaduses sätestatud korras või kaebuse halduskohtusse halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras. 

Täname Teid ettepanekute ja arvamuste eest, mis aitavad parandada teenuse kvaliteeti!

Oma toodetud seemne ja paljundusmaterjali ettevalmistamise ja turuleviimise (lisaks taimekasvatuse all nimetatud punktidele) korral pole taotlusele vaja midagi lisada.

Ettevõtja, kes ise kasvatab sertifitseeritud (kui, liik on sertifitseeritav) maheseemet saab seda teha üksnes ülemineku läbinud maal ehk mahemaal s.t maa peab olema külvamise hetkel mahe. Mitmeaastaste taimede puhul peab samuti olema seeme külvatud mahemaale, et saada maheseemet (köömen). 'Üleminekuaja tootena' saab märgistada taimset paljundusmaterjali, tingimusel, et ennem saagikoristust on kohaldatud põllul vähemalt 12 kuulist üleminekuaega. 

Ettevõtjad, kes ise ei tooda seemet ega paljundusmaterjali vaid nt seda ostes/saades tegelevad omakorda ka mahepõllumajandusliku taimse paljundusmaterjali ettevalmistamise või ladustamise või turustamisega peavad olema tunnustatud mahetoodete käitlemise tegevusaladel. Sellealane täpsem info on samuti kättesaadav allolevalt lingilt. 

Seemne ja paljundusmaterjali tootmine, ettevalmistamine, turuleviimine ning selle paljundusmaterjali kasutamine

Loomakasvatus (lisaks taimekasvatuse all nimetatud punktidele)

Mahepõllumajandusliku loomakasvatusega tegeleda sooviv isik lisab taotlusele andmed ettevõttes peetavate loomade arvu kohta liikide ja vanusegruppide kaupa, näidates ära, milliste liikidega alustatakse mahepõllumajandusele üleminekut.

Üleminekuaeg

  • Kui loomakasvatuse tunnustamist taotleti koos taimekasvatusega, on üleminekuaja pikkus loomadele, kes olid ettevõttes tunnustamise taotlemise hetkel, ja nende järglastele 2 aastat arvates tunnustamise taotluse esitamisest.

  • Kui maheloomakasvatusega alustatakse ajal, mil taimekasvatus on juba üleminekuajal või on üleminekuaeg lõppenud, siis on loomade üleminekuaja pikkus järgmine:

  • hobused ja veised liha tootmiseks 12 kuud, kuid mitte vähem kui loomade kolmveerandi eluea ulatuses;
  • lüpsilehmad 6 kuud;
  • lambad ja kitsed 6 kuud;
  • sead 6 kuud;
  • küülikud 3 kuud;
  • hirved 12 kuud;
  • kodulinnud munade tootmiseks (toodud ettevõttesse alla 3 päeva vanustena) 6 nädalat;
  • kodulinnud (v.a pekingi part) liha tootmiseks (toodud ettevõttesse alla 3 päeva vanustena) 10 nädalat;
  • pekingi part (toodud ettevõttesse alla 3 päeva vanusena) 7 nädalat.

Muud dokumendivormid:

Koos ettevõtte tunnustamise taotlusega saab vajadusel esitada nõusolekute taotlusi nende tegevuste osas, milleks on vajalik PTA nõusolek. Selleks tuleb kodulehelt alla laadida vorm, see enne edastamist täita ning esitada kas Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kliendiportaali kaudu valides vastava taotluse või digiallkirjastada ja saata e-kirjaga oma tegevuskoha maakonna peaspetsialistile või paberkandjal PTA vastava maakonna esindusse. Loomakasvatuse valdkonnas nõusolekut vajavad tegevused on:

  • veiste lõastamine kuni 50 loomaga (välja arvatud noorloomad) põllumajandusettevõttes, tingimusel et loomad pääsevad karjatamisperioodi ajal karjamaale ja vähemalt kaks korda nädalas vabaõhualale, kui karjatamine ei ole võimalik;
  • mittemaheloomade toomine mahe ettevõttesse, juhul kui maheloomi ei ole saada;
  • mittemahelindudest kodulinnukarja esmakordseks moodustamiseks, karja uuendamiseks või taastamiseks, juhul kui mahelinde ei ole saada;
  • lammaste saba lõikamine, tibude noka lühendamine esimese 3 elupäeva jooksul ning veiste sarvede eemaldamine ja nudistamine;
  • mittemahepõllumajandusliku proteiinsööda kasutamiseks noorsigadel ja –lindudel.

PTA võib teha mahenõuete täitmisele teatud erandeid, kui esinevad erandlikud asjaolud ehk katastroofiolukord, mis muudab maheettevõtja jaoks mahenõuete järgimise võimatuks.

Kõigepealt peab PTA tunnistama olukorra ametlikult eriolukorraks. See olukord võib tuleneda ebasoodsatest ilmastikutingimustest, loomahaigustest, keskkonnajuhtumitest, loodusõnnetustest või katastroofidest või mis tahes muudest võrreldavatest olukordadest. Eriolukorra saab kehtestada nii üle riigi, teatud piirkonnas või ka teatud ettevõtja kohta. PTA teavitab mahetootjaid eriolukorra väljakuulutamisest e-maili teel. Erandi kasutamiseks peab mahetootja küsima PTAlt nõusoleku ja saab erandit kasutada pärast nõusoleku saamist. Erandi kohaldamisel ei kaota ettevõtja mahesertifikaat kehtivust ning ta saab oma tooteid jätkuvalt mahedana müüa, kui ta täidab erandiga seotud tingimusi.

Katastroofiolukorras antavad erandid (vormil „Ajutise loa taotlus katastroofiolukorra tõttu“):

  • looma- või linnukarja uuendamiseks või taastamiseks mittemahe loomade või lindudega katastroofist tuleneva loomade või lindude suure suremuse tõttu, juhul kui maheloomi või -linde ei ole saada;
  • mittemahepõllumajanduslikult toodetud sööda osakaalu suurendamine söödaratsioonis katastroofist tuleneva sööda hävimise korral, juhul kui mahesööta ei ole saada.

Ettevõttes peavad kohapeal olema täidetud ja ajakohastatud dokumendivormid sõltuvalt tegevusvaldkonnast, mis esitatakse ettevõtte kohapealse kontrolli käigus kontrolli läbiviivale ametnikule. Võib kasutada PTA soovituslikke vorme. Üldised dokumentidele, mis tuleb kontrolli paremaks sujumiseks valmis panna on:

  • tootmisüksuse ja tegevuste kirjeldus;
  • ennetus- ja ettevaatusmeetmete plaan;
  • raamatupidamise dokumendid, sh ostu/müügi dokumendid (arved);
  • alltöövõtu lepingud;
  • puhastustoimingute kirje (põlluraamatus või vabas vormis fikseerituna);
  • jm asjakohane info

Lisaks üldistele dokumentidele, tuleb loomakasvatuse valdkonna kontrollimiseks valmis panna:

  • loomade liikumise arvestuse;
  • söötade ja söödalisandite arvestuse;
  • veterinaarravi arvestuse;
  • puhastus- ja desinfitseerimisvahendite jm koostis (pakendid, tootelehed vm)

Esmane kontroll ja otsuse tegemine:

  • Esmane kontroll tehakse ettevõttesse 60 tööpäeva jooksul peale tunnustuse taotluse esitamise tähtpäevast arvates (10. aprill). Kontrollitakse ajaperioodi tunnustamise taotluse esitamisest kuni kohapealse kontrolli hetkeni.
  • PTA teatab taotlejale ettevõtte esmase kontrollimise aja ette.
  • Kui ettevõttes esineb nõuetele mittevastavusi, mida on võimalik kõrvaldada, annab PTA tähtaja puuduste kõrvaldamiseks.
  • Otsus tunnustamise/mittetunnustamise kohta tehakse 30 tööpäeva jooksul peale esmast kontrolli. Otsus tunnustamisest keeldumise kohta tehakse juhul, kui olete esitanud valeandmeid või kui tootmine ettevõttes ei vasta mahepõllumajanduse seaduse nõuetele.

Ettevõte tunnustatakse mahetootjaks, kui:

  • tunnustamise taotlus on esitatud õigeaegselt;
  • riigilõiv on tasutud;
  • ettevõttes on läbi viidud kohapealne kontroll ja ettevõte vastab nõuetele.

Tunnustatud ettevõte kantakse mahepõllumajanduse registrisse ja avalikustatakse sertifikaat.

Mahepõllumajanduse register on avalik register, kuhu kantakse kõik mahepõllumajanduse seaduse alusel tunnustatud ja teavitatud ettevõtted. Registrist leiab ka kõigi ettevõtete kohta registri väljavõtted, kuhu on kantud ettevõtte poolt kasvatatavad kultuurid koos pindaladega, loomagrupid ja nende arvud, looduslikelt aladelt korjatavad taimed ja seened.

Sertifikaat on dokument, mille olemasolu kinnitab, et ettevõtja tegevusala (taime- ja loomakasvatuse puhul "Tootmine") on kooskõlas ELi mahepõllumajanduse määruse nõuetega). Iga tegevusala juures on märgitud tootekategooria ning selle juures ka tootmismeetod.

Ettevõtte mahenõuete täitmist kontrollitakse vähemalt 1 kord aastas. Igal aastal väljastatakse uus mahepõllumajanduse sertifikaat, mis on aluseks toodangu müügil. Sertifikaat on avalikult kättesaadav mahepõllumajanduslike ettevõtete sertifikaatide andmebaasist - TRACES

Teie küsimustele vastamine

Küsimuste korral võib võtta ühendust mahepõllumajanduse osakonnaga, maakonna esinduse mahepõllumajanduse valdkonna ametnikega või tutvuda Põllumajandus ja Toiduameti koduleheküljega aadressil pta.agri.ee

Kirjadele vastatakse hiljemalt 30 tööpäeva jooksul.

Vaiete esitamine ja lahendamine

Põllumajandus- ja Toiduameti poolt tehtud otsust on võimalik vaidlustada 30 päeva jooksul haldusakti teatavakstegemisest, esitades vaide haldusmenetluse seaduses sätestatud korras või kaebuse halduskohtusse halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras. 

Täname Teid ettepanekute ja arvamuste eest, mis aitavad parandada teenuse kvaliteeti!

Mesindus (lisaks taimekasvatuse all nimetatud punktidele):

1) põllumassiivide või katastriüksuste kaardid, kuhu on kantud mesilagrupi või gruppide asukohad ja mis hõlmab korjeala vähemalt 3km raadiuses mesilagrupi ümber mõõtkavas vähemalt 1 : 10 000;

2) mesilasperede arv.

Üleminekuaeg mesinduses on üks aasta.

Muud dokumendivormid:

Koos ettevõtte tunnustamise taotlusega saab vajadusel esitada nõusolekute taotlusi nende tegevuste osas, milleks on vajalik PTA nõusolek. Selleks tuleb kodulehelt alla laadida vorm, see enne edastamist täita ning allkirjastada.

Ettevõttes peavad kohapeal olema täidetud dokumendivormid sõltuvalt tegevusvaldkonnast, mis esitatakse ettevõtte kohapealse kontrolli käigus kontrolli läbiviivale ametnikule.

Esmane kontroll ja otsuse tegemine:

  • Esmane kontroll tehakse ettevõttesse 60 tööpäeva jooksul peale tunnustuse taotluse esitamise tähtpäevast arvates (10. aprill). Kontrollitakse ajaperioodi tunnustamise taotluse esitamisest kuni kohapealse kontrolli hetkeni.
  • PTA teatab taotlejale ettevõtte esmase kontrollimise aja ette.
  • Kui ettevõttes esineb nõuetele mittevastavusi, mida on võimalik kõrvaldada, annab PTA tähtaja puuduste kõrvaldamiseks.
  • Otsus tunnustamise/mittetunnustamise kohta tehakse 30 tööpäeva jooksul peale esmast kontrolli. Otsus tunnustamisest keeldumise kohta tehakse juhul, kui olete esitanud valeandmeid või kui tootmine ettevõttes ei vasta mahepõllumajanduse seaduse nõuetele.

Ettevõte tunnustatakse mahetootjaks, kui:

  • tunnustamise taotlus on esitatud õigeaegselt;
  • riigilõiv on tasutud;
  • ettevõttes on läbi viidud kohapealne kontroll ja ettevõte vastab nõuetele.

Tunnustatud ettevõte kantakse mahepõllumajanduse registrisse ja avalikustatakse sertifikaat.

Mahepõllumajanduse register on avalik register, kuhu kantakse kõik mahepõllumajanduse seaduse alusel tunnustatud ja teavitatud ettevõtted. Registrist leiab ka kõigi ettevõtete kohta registri väljavõtted, kuhu on kantud ettevõtte poolt kasvatatavad kultuurid koos pindaladega, loomagrupid ja nende arvud, looduslikelt aladelt korjatavad taimed ja seened.

Sertifikaat on dokument, mille olemasolu kinnitab, et ettevõtja tegevusala (taime- ja loomakasvatuse puhul "Tootmine") on kooskõlas ELi mahepõllumajanduse määruse nõuetega). Iga tegevusala juures on märgitud tootekategooria ning selle juures ka tootmismeetod.

Ettevõtte mahenõuete täitmist kontrollitakse vähemalt 1 kord aastas. Igal aastal väljastatakse uus mahetootmist tõendav sertifikaat, mis on aluseks toodangu müügil. Mahepõllumajanduse sertifikaat on avalikult kättesaadav mahepõllumajanduslike ettevõtete sertifikaatide andmebaasist - TRACES

Teie küsimustele vastamine

Küsimuste korral võib võtta ühendust mahepõllumajanduse ja seemne osakonnaga, maakonna esinduse mahepõllumajanduse valdkonna ametnikega või tutvuda Põllumajandus ja Toiduameti koduleheküljega aadressil pta.agri.ee

Kirjadele vastatakse hiljemalt 30 tööpäeva jooksul.

Vaiete esitamine ja lahendamine

Põllumajandus- ja Toiduameti poolt tehtud otsust on võimalik vaidlustada 30 päeva jooksul haldusakti teatavakstegemisest, esitades vaide haldusmenetluse seaduses sätestatud korras või kaebuse halduskohtusse halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras. 

Täname Teid ettepanekute ja arvamuste eest, mis aitavad parandada teenuse kvaliteeti!

Mitteharitavalt alalt taimede või seente korjamine

1) Põllumassiivide või katastriüksuste kaardid vähemalt 1 : 10 000 mõõtkavas, millele on kantud selle ala pindala ja piirid, millel kavatsetakse alustada taimede või seente korjamist; juhul kui korjet teostatakse kogu katastriüksusel, siis võib esitada ka ainult katastriüksus(t)e numbri(d).

2) Liikide loetelu, millesse kuuluvaid taimi või seeni kavatsetakse korjata, ja korjamise ligikaudne ajavahemik.

3) Tootmisüksuse ja tegevuse kirjeldus.

4) Ennetus- ja ettevaatusmeetmete plaan.

Metsa aladelt metsasaaduste ja taimede korjamisel üleminekuperioodi ei ole.            

Muud dokumendivormid:

Ettevõttes peavad kohapeal olema täidetud dokumendivormid sõltuvalt tegevusvaldkonnast, mis esitatakse ettevõtte kohapealse kontrolli käigus kontrolli läbiviivale ametnikule.

Esmane kontroll ja otsuse tegemine:

  • Esmane kontroll tehakse ettevõttesse 60 tööpäeva jooksul peale tunnustuse taotluse esitamise tähtpäevast arvates (10. aprill). Kontrollitakse ajaperioodi tunnustamise taotluse esitamisest kuni kohapealse kontrolli hetkeni.
  • PTA teatab taotlejale ettevõtte esmase kontrollimise aja ette.
  • Kui ettevõttes esineb nõuetele mittevastavusi, mida on võimalik kõrvaldada, annab PTA tähtaja puuduste kõrvaldamiseks.
  • Otsus tunnustamise/mittetunnustamise kohta tehakse 30 tööpäeva jooksul peale esmast kontrolli. Otsus tunnustamisest keeldumise kohta tehakse juhul, kui olete esitanud valeandmeid või kui tootmine ettevõttes ei vasta mahepõllumajanduse seaduse nõuetele.

Ettevõte tunnustatakse mahetootjaks, kui:

  • tunnustamise taotlus on esitatud õigeaegselt,
  • riigilõiv on tasutud,
  • ettevõttes on läbi viidud kohapealne kontroll ja ettevõte vastab nõuetele.

Tunnustatud ettevõte kantakse mahepõllumajanduse registrisse ja avalikustatakse sertifikaat.

Mahepõllumajanduse register on avalik register, kuhu kantakse kõik mahepõllumajanduse seaduse alusel tunnustatud ja teavitatud ettevõtted. Registrist leiab ka kõigi ettevõtete kohta registri väljavõtted, kuhu on kantud ettevõtte poolt kasvatatavad kultuurid koos pindaladega, loomagrupid ja nende arvud, looduslikelt aladelt korjatavad taimed ja seened.

Sertifikaat on dokument, mille olemasolu kinnitab, et ettevõtja tegevusala (taime- ja loomakasvatuse puhul "Tootmine") on kooskõlas ELi mahepõllumajanduse määruse nõuetega). Iga tegevusala juures on märgitud tootekategooria ning selle juures ka tootmismeetod.

Ettevõtte mahenõuete täitmist kontrollitakse vähemalt 1 kord aastas. Igal aastal väljastatakse uus mahetootmist tõendav sertifikaat, mis on aluseks toodangu müügil. Mahepõllumajanduse sertifikaat on avalikult kättesaadav mahepõllumajanduslike ettevõtete sertifikaatide andmebaasist - TRACES

Teie küsimustele vastamine

Küsimuste korral võib võtta ühendust mahepõllumajanduse ja seemne osakonnaga, maakonna esinduse mahepõllumajanduse valdkonna ametnikega või tutvuda Põllumajandus ja Toiduameti koduleheküljega aadressil pta.agri.ee

Kirjadele vastatakse hiljemalt 30 tööpäeva jooksul.

Vaiete esitamine ja lahendamine

Põllumajandus- ja Toiduameti poolt tehtud otsust on võimalik vaidlustada 30 päeva jooksul haldusakti teatavakstegemisest, esitades vaide haldusmenetluse seaduses sätestatud korras või kaebuse halduskohtusse halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras. 

Täname Teid ettepanekute ja arvamuste eest, mis aitavad parandada teenuse kvaliteeti!

Vesiviljelusloomade tootmine

1) vesiviljelusloomade tootmise asukohta iseloomustav kaart mõõtkavas vähemalt 1 : 10 000, millele on kantud ala, millel kavatsetakse vesiviljelusloomade tootmist alustada, pindala ja piirid;

2) liikide loetelu, millesse kuuluvaid vesiviljelusloomi kavatsetakse kasvatada, ning andmed kavandatava tootmismahu kohta.

Vesiviljeluse tootmisüksuste, sh olemasolevate vesiviljelusloomade tootmisüksuste üleminekuaeg:

  • 24 kuud rajatiste puhul, mida ei saa veest tühjendada, puhastada ega desinfitseerida;
  • 12 kuud rajatiste puhul, mis on veest tühjendatud või kasutamata hoitud;
  • 6 kuud rajatiste puhul, mis on veest tühjendatud, puhastatud ja desinfitseeritud;
  • 3 kuud avatud veekasutusega rajatiste, sealhulgas kahepoolmeliste limuste kasvatamiseks kasutatavate rajatiste puhul.

PTA võib tootja taotluse alusel tagasiulatuvalt otsustada, et üleminekuaeg hõlmab ka varasemat perioodi, mille puhul on olemas dokumendid selle kohta, et rajatisi ei töödeldud või need ei puutunud kokku mahepõllumajanduslikus tootmises mittelubatud toodetega.

Merevetikate tootmine

1) merevetikate kasvatamise ja kogumise ning kogumisjärgse tegevuse asukohta iseloomustav kaart mõõtkavas vähemalt 1 : 10 000, millele on kantud ala, millel kavatsetakse merevetikate kasvatamist, kogumist ja kogumisjärgset tegevust alustada, pindala ja piirid;

2) liikide loetelu, millesse kuuluvaid merevetikaid kavatsetakse kasvatada või koguda, ning andmed kavandatava koguse ja kogumise aja kohta.

Merevetikate väljapüügikoha üleminekuaeg on 6 kuud ning tootmisüksuse üleminekuaeg on 6 kuud või üks täielik tootmistsükkel, olenevalt sellest, kumb on pikem.

Muud dokumendivormid:

Koos ettevõtte tunnustamise taotlusega saab vajadusel esitada nõusolekute taotlusi nende tegevuste osas, milleks on vajalik PTA nõusolek. Selleks tuleb kodulehelt alla laadida vorm, see enne edastamist täita ning allkirjastada.

Ettevõttes peavad kohapeal olema täidetud dokumendivormid sõltuvalt tegevusvaldkonnast, mis esitatakse ettevõtte kohapealse kontrolli käigus kontrolli läbiviivale ametnikule.

Esmane kontroll ja otsuse tegemine:

  • Esmane kontroll tehakse ettevõttesse 60 tööpäeva jooksul peale tunnustuse taotluse esitamise tähtpäevast arvates (10. aprill). Kontrollitakse ajaperioodi tunnustamise taotluse esitamisest kuni kohapealse kontrolli hetkeni.
  • PTA teatab taotlejale ettevõtte esmase kontrollimise aja ette.
  • Kui ettevõttes esineb nõuetele mittevastavusi, mida on võimalik kõrvaldada, annab PTA tähtaja puuduste kõrvaldamiseks.
  • Otsus tunnustamise/mittetunnustamise kohta tehakse 30 tööpäeva jooksul peale esmast kontrolli. Otsus tunnustamisest keeldumise kohta tehakse juhul, kui olete esitanud valeandmeid või kui tootmine ettevõttes ei vasta mahepõllumajanduse seaduse nõuetele.

Ettevõte tunnustatakse mahetootjaks, kui:

  • tunnustamise taotlus on esitatud õigeaegselt,
  • riigilõiv on tasutud,
  • ettevõttes on läbi viidud kohapealne kontroll ja ettevõte vastab nõuetele.

Tunnustatud ettevõte kantakse mahepõllumajanduse registrisse ja avalikustatakse mahepõllumajanduse sertifikaat.

Mahepõllumajanduse register on avalik register, kuhu kantakse kõik mahepõllumajanduse seaduse alusel tunnustatud ja teavitatud ettevõtted. Registrist leiab ka kõigi ettevõtete kohta registri väljavõtted, kuhu on kantud ettevõtte poolt kasvatatavad kultuurid koos pindaladega, loomagrupid ja nende arvud, looduslikelt aladelt korjatavad taimed ja seened.

Sertifikaat on dokument, mille olemasolu kinnitab, et ettevõtja tegevusala (taime- ja loomakasvatuse puhul "Tootmine") on kooskõlas ELi mahepõllumajanduse määruse nõuetega). Iga tegevusala juures on märgitud tootekategooria ning selle juures ka tootmismeetod.

Ettevõtte mahenõuete täitmist kontrollitakse vähemalt 1 kord aastas. Igal aastal väljastatakse uus mahetootmist tõendav sertifikaat, mis on aluseks toodangu müügil. Sertifikaat on avalikult kättesaadav mahepõllumajanduslike ettevõtete sertifikaatide andmebaasist - TRACES

Teie küsimustele vastamine

Küsimuste korral võib võtta ühendust mahepõllumajanduse ja seemne osakonnaga, maakonna esinduse mahepõllumajanduse valdkonna ametnikega või tutvuda Põllumajandus ja Toiduameti koduleheküljega aadressil pta.agri.ee

Kirjadele vastatakse hiljemalt 30 tööpäeva jooksul.

Vaiete esitamine ja lahendamine

Põllumajandus- ja Toiduameti poolt tehtud otsust on võimalik vaidlustada 30 päeva jooksul haldusakti teatavakstegemisest, esitades vaide haldusmenetluse seaduses sätestatud korras või kaebuse halduskohtusse halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras. 

Täname Teid ettepanekute ja arvamuste eest, mis aitavad parandada teenuse kvaliteeti!

Mahepõllumajandusliku tootmisega jätkaja

01. veebruariks tuleb esitada PTAle esitada eelmise kalendriaasta kohta (vastava tegevuse olemasolul):

  •       üleminekuaja läbinud põllumajandusmaal kasvatatud põllumajanduskultuuri, seente ja katmikkultuuri saagi kogused;
  •       mitteharitavalt alalt korjatud taimede või seente kogused;
  •       üleminekuaja läbinud loomadelt saadud loomakasvatussaaduste kogused ning ettevõttes peetud üleminekuaja läbinud loomade arv liikide ja vanusegruppide kaupa 31. detsembri seisuga;
  •       üleminekuaja läbinud mesilasperedelt saadud mesindussaaduste kogused ja üleminekuaja läbinud mesilasperede arv 31. detsembri seisuga;
  •       üleminekuaja läbinud merevetika toodangu kohta;
  •       üleminekuaja läbinud vesiviljelusloomade toodangu kohta.                                                                        

Mahetoodangu andmed esitatakse REM kliendiportaali kaudu või maakonna esinduste kaudu digiallkirjastatuna e-mailile.

10.03 - 15.06  ettevõtte mahepõllumajandusliku tootmisega jätkamise taotluse esitamine Põllumajandus ja Toiduametile, kas REM kliendiportaali teenuse kaudu „Mahepõllumajanduse valdkonnas tunnustamise taotlemine või jätkamisest teavitamine“ või maakonna esinduste kaudu dokumendivormiga „Mahepõllumajanduse valdkonnas tunnustamise taotlemine või jätkamisest teavitamine“ paberkandjal või digiallkirjastatuna e-mailile. Küsimuste korral palun pöörduge vastava maakonna järelevalveametniku poole, kelle kontaktandmed leiab PTA kodulehelt

Uue tegevusvaldkonna tunnustamisel kas taimekasvatuses või mesinduses esitada tunnustamise taotlus üksnes 10.03 - 10.04.

Aasta ringi saab esitada tunnustamist seenekasvatuses, oma toodetud seemne ja paljundusmaterjali ettevalmistamises ja turuleviimises (kui ettevõtja on eelnevalt juba tunnustatud taimekasvatuse valdkonnas), taimekasvatuses katmikalal, mitteharitavalt alalt taimede või seente korjamises ja loomakasvatuses. NB! Loomakasvatuse puhul saab taotlust esitada aasta ringi vaid juhul, kui ettevõte on eelnevalt tunnustatud taimekasvatuse valdkonnas või ettevõte on sõlminud mõne põllumajandustootjaga koostöökokkuleppe mahepõllumajanduslike või üleminekuaja tootmisüksuste kasutamiseks loomakasvatuse eesmärgil. Ettevõte saab esitada ühe „Mahepõllumajanduse valdkonnas tunnustamise taotlemine või jätkamisest teavitamine“ taotluse läbi kliendiportaali. Uue/lisa tegevusvaldkonna lisandumisel esitada teavitus dokumendivormil „Kliendi teavitus“  - palume vorm alla laadida, ära täita ja kliendiportaali kaudu esitada.

Riigilõiv järelvalvetoimingute eest makstakse koos jätkamise taotluse jm dokumentide esitamisega.

Taimekasvatus (sh katmikkultuuride- ja seenekasvatus)

1) põllumassiivide või katastriüksuste kaardid, kuhu on kantud põllu number ja põllu piirid

2) iga põllu kohta: põllumassiivi tunnus, põllu number, pindala 0,01 ha täpsusega, kasvatatav kultuur või kesa tüüp, põllu staatus (1. a üleminek, 2. a üleminek, 3. a üleminek, mahe, mittemahe).

3) punktis 1) nimetatud andmeid ei pea PTAle esitama, kui need esitatakse samal aastal PRIAsse ajavahemikul 2. mai-15. juuni.

4) punktis 1) nimetatud dokumente ei pea esitama, kui isik esitab kirjaliku kinnituse selle kohta, et võrreldes eelmise aastaga muudatusi tehtud ei ole (nt kui tegu on ainult rohumaadega või püsikultuuridega).

Muud dokumendivormid:

Vajadusel saab esitada nõusolekute taotlusi nende tegevuste osas, milleks on vajalik PTA nõusolek. Selleks tuleb kodulehelt alla laadida vorm, see enne edastamist täita ning allkirjastada. NB! Maa üleminekuperioodi lühendamise taotlust saab esitada aastaringselt. 

Ettevõttes peavad kohapeal olema täidetud dokumendivormid sõltuvalt tegevusvaldkonnast, mis esitatakse ettevõtte kohapealse kontrolli käigus kontrolli läbiviivale ametnikule.

Põllumajandus ja Toiduamet kontrollib ettevõtte mahepõllumajanduslikku tootmist igal aastal (ajaperioodi eelmisest plaanilisest kontrollkäigust kuni kohapealse kontrolli hetkeni) vähemalt ühe korra kohapeal. Sõltuvalt tootmise keerukusest ja riskidest võidakse kontrollida ettevõtet rohkem kui üks kord aastas.

Peale kontrolli väljastatakse ettevõttele mahepõllumajanduse sertifikaat, mis on aluseks mahetoodangu müügil. Sertifikaat on avalikult kättesaadav mahepõllumajanduslikesertifikaatide andmebaasist TRACES

Oma toodetud seemne ja paljundusmaterjali ettevalmistamise ja turuleviimise korral pole taotlusele vaja midagi lisada.

Ettevõtja, kes ise kasvatab sertifitseeritud (kui, liik on sertifitseeritav) maheseemet saab seda teha üksnes ülemineku läbinud maal ehk mahemaal s.t maa peab olema külvamise hetkel mahe. Mitmeaastaste taimede puhul peab samuti olema seeme külvatud mahemaale, et saada maheseemet (köömen). 'Üleminekuaja tootena' saab märgistada taimset paljundusmaterjali, tingimusel, et ennem saagikoristust on kohaldatud põllul vähemalt 12 kuulist üleminekuaega.

Ettevõtjad, kes ise ei tooda seemet ega paljundusmaterjali vaid nt seda ostes/saades tegelevad omakorda ka mahepõllumajandusliku taimse paljundusmaterjali ettevalmistamise või ladustamise või turustamisega peavad olema tunnustatud mahetoodete käitlemise tegevusaladel. Sellealane täpsem info on samuti kättesaadav allolevalt lingilt.

Seemne ja paljundusmaterjali tootmine, ettevalmistamine, turuleviimine ning selle paljundusmaterjali kasutamine

Loomakasvatus

1) ettevõttes peetavate loomade arv liikide ja vanusegruppide kaupa.

Muud dokumendivormid:

Vajadusel saab esitada nõusolekute taotlusi nende tegevuste osas, milleks on vajalik PTA nõusolek. Selleks tuleb kodulehelt alla laadida vorm, see enne edastamist täita ning esitada kas Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kliendiportaali kaudu valides vastava taotluse või digiallkirjastada ja saata e-kirjaga oma tegevuskoha maakonna peaspetsialistile või paberkandjal PTA vastava maakonna esindusse. Loomakasvatuse valdkonnas nõusolekut vajavad tegevused on:

  • veiste lõastamine kuni 50 loomaga (välja arvatud noorloomad) põllumajandusettevõttes, tingimusel et loomad pääsevad karjatamisperioodi ajal karjamaale ja vähemalt kaks korda nädalas vabaõhualale, kui karjatamine ei ole võimalik;
  • mittemaheloomade toomine mahe ettevõttesse, juhul kui maheloomi ei ole saada;
  • mittemahelindudest kodulinnukarja esmakordseks moodustamiseks, karja uuendamiseks või taastamiseks, juhul kui mahelinde ei ole saada;
  • lammaste saba lõikamine, tibude noka lühendamine esimese 3 elupäeva jooksul ning veiste sarvede eemaldamine ja nudistamine;
  • mittemahepõllumajandusliku proteiinsööda kasutamiseks noorsigadel ja –lindudel.

Ettevõttes peavad kohapeal olema täidetud dokumendivormid sõltuvalt tegevusvaldkonnast, mis esitatakse ettevõtte kohapealse kontrolli käigus kontrolli läbiviivale ametnikule.

Põllumajandus ja Toiduamet kontrollib ettevõtte mahepõllumajanduslikku tootmist igal aastal (ajaperioodi eelmisest plaanilisest kontrollkäigust kuni kohapealse kontrolli hetkeni) vähemalt ühe korra kohapeal. Sõltuvalt tootmise keerukusest ja riskidest võidakse kontrollida ettevõtet rohkem kui üks kord aastas.

Peale kontrolli väljastatakse ettevõttele mahepõllumajanduse sertifikaat, mis on aluseks mahetoodangu müügil. Sertifikaat on avalikult kättesaadav mahepõllumajanduslikesertifikaatide andmebaasist TRACES

Mesindus

1) põllumassiivide või katastriüksuste kaardid, kuhu on kantud mesilagrupi või gruppide asukohad ja mis hõlmab korjeala vähemalt 3km raadiuses mesilagrupi ümber mõõtkavas vähemalt 1 : 10 000;

2) punktis 1 nimetatud kaarti ei pea esitama, kui isik esitab kirjaliku kinnituse selle kohta, et võrreldes eelmise aastaga muudatusi ei ole.

Muud dokumendivormid:

Vajadusel saab esitada nõusolekute taotlusi nende tegevuste osas, milleks on vajalik PTA nõusolek. Selleks tuleb kodulehelt alla laadida vorm, see enne edastamist täita ning allkirjastada. NB! Maa üleminekuaja lühendamise taotlust saab esitada aastaringselt. 

Ettevõttes peavad kohapeal olema täidetud dokumendivormid sõltuvalt tegevusvaldkonnast, mis esitatakse ettevõtte kohapealse kontrolli käigus kontrolli läbiviivale ametnikule.

Põllumajandus ja Toiduamet kontrollib ettevõtte mahepõllumajanduslikku tootmist igal aastal (ajaperioodi eelmisest plaanilisest kontrollkäigust kuni kohapealse kontrolli hetkeni) vähemalt ühe korra kohapeal. Sõltuvalt tootmise keerukusest ja riskidest võidakse kontrollida ettevõtet rohkem kui üks kord aastas.

Peale kontrolli väljastatakse ettevõttele mahepõllumajanduse sertifikaat, mis on aluseks mahetoodangu müügil. Sertifikaat on avalikult kättesaadav mahepõllumajanduslike ettevõtete sertifikaatide andmebaasist - TRACES

Mitteharitavalt alalt taimede või seente korjamine

1) põllumassiivide või katastriüksuste kaardid vähemalt 1 : 10 000 mõõtkavas, millele on kantud selle ala pindala ja piirid, millel kavatsetakse alustada taimede või seente korjamist; juhul kui korjet teostatakse kogu katastriüksusel, siis võib esitada ka ainult katastriüksus(t)e numbri(d);

2) liikide loetelu, millesse kuuluvaid taimi või seeni kavatsetakse korjata ja korjamise ligikaudne ajavahemik;

3) punktis 1 nimetatud dokumente ei pea esitama, kui isik esitab kirjaliku kinnituse selle kohta, et võrreldes eelmise aastaga muudatusi ei ole.

Muud dokumendivormid: 

Ettevõttes peavad kohapeal olema täidetud dokumendivormid sõltuvalt tegevusvaldkonnast, mis esitatakse ettevõtte kohapealse kontrolli käigus kontrolli läbiviivale ametnikule.

Põllumajandus ja Toiduamet kontrollib ettevõtte mahepõllumajanduslikku tootmist igal aastal (ajaperioodi eelmisest plaanilisest kontrollkäigust kuni kohapealse kontrolli hetkeni) vähemalt ühe korra kohapeal. Sõltuvalt tootmise keerukusest ja riskidest võidakse kontrollida ettevõtet rohkem kui üks kord aastas.

Peale kontrolli väljastatakse ettevõttele mahepõllumajanduse sertifikaat, mis on aluseks mahetoodangu müügil. Sertifikaat on avalikult kättesaadav mahepõllumajanduslike ettevõtete sertifikaatide andmebaasist - TRACES

Vesiviljelusloomade tootmine

1) vesiviljelusloomade tootmise asukohta iseloomustav kaart mõõtkavas vähemalt 1 : 10 000;

2) nende liikide loetelu, millesse kuuluvaid vesiviljelusloomi kavatsetakse kasvatada, ning andmed kavandatava tootmismahu kohta;

3) andmed ettevõttes kavandatavate muude muudatuste kohta;

4) punktis 1 nimetatud kaarti ei pea esitama, kui isik esitab kirjaliku kinnituse selle kohta, et võrreldes eelmise aastaga muudatusi ei ole.

Merevetikate tootmine

1) merevetikate kasvatamise ja kogumise ning kogumisjärgse tegevuse asukohta iseloomustav

kaart mõõtkavas vähemalt 1 : 10 000;

2) nende liikide loetelu, millesse kuuluvaid merevetikaid kavatsetakse kasvatada või koguda, ning andmed kavandatava koguse ja kogumise aja kohta;

3) andmed ettevõttes kavandatavate muude muudatuste kohta;

4) punktis 1 nimetatud kaarti ei pea esitama, kui isik esitab kirjaliku kinnituse selle kohta, et võrreldes eelmise aastaga muudatusi ei ole.

Muud dokumendivormid:

Vajadusel saab esitada nõusolekute taotlusi nende tegevuste osas, milleks on vajalik PTA nõusolek. Selleks tuleb kodulehelt alla laadida vorm, see enne edastamist täita ning allkirjastada. NB! Maa üleminekuaja lühendamise taotlust saab esitada 1. aprillist kuni 31. oktoobrini.

Ettevõttes peavad kohapeal olema täidetud dokumendivormid sõltuvalt tegevusvaldkonnast, mis esitatakse ettevõtte kohapealse kontrolli käigus kontrolli läbiviivale ametnikule.

Põllumajandus ja Toiduamet kontrollib ettevõtte mahepõllumajanduslikku tootmist igal aastal (ajaperioodi eelmisest plaanilisest kontrollkäigust kuni kohapealse kontrolli hetkeni) vähemalt ühe korra kohapeal. Sõltuvalt tootmise keerukusest ja riskidest võidakse kontrollida ettevõtet rohkem kui üks kord aastas.

Peale kontrolli väljastatakse ettevõttele mahepõllumajanduse sertifikaat, mis on aluseks mahetoodangu müügil. Sertifikaat on avalikult kättesaadav mahepõllumajanduslike ettevõtete sertifikaatide andmebaasist - TRACES

Vormid

Viimati uuendatud 19.03.2024