Reisija pagasis olevatele toodetele kehtestatud keelud ja piirangud

Enamikust nn kolmandatest riikidest ehk Euroopa Liidu (EL) välistest riikidest ELi reisides ei tohi kaasa tuua liha- ja piimatooteid. Euroopa Liidu välistest riikidest reisides peab taimede, seemnete ning puu- ja köögivilja puhul olema ette näidata fütosanitaarsertifikaat.

Tuua ei või piima- ja lihatooteid ehk tooted tohi sisaldada piima või liha ega ka neid sisaldavaid koostisosasid. Seega ei tohi väljapoolt Euroopa Liitu Eestisse reisides sisalduda pagasis näiteks vorsti, sinki, lihakonserve, juustu, pekki ega pelmeene. Isegi kommide, šokolaadi ja kookide puhul tuleb jälgida, et need ei sisaldaks piima ega liha. Erand kehtib Fääri saartele ja Gröönimaale, kust võib liha- ja piimatooteid tuua sisse isiklikuks tarbimiseks kuni kümme kilogrammi inimese kohta.

Üle piiri võib tuua pulbrilisi piimasegusid, lastetoite ja eriotstarbelisi ravitoite, mida võib olla kuni kaks kilogrammi inimese või lemmikooma kohta tingimusel, et tooted on originaalpakendis margitooted ja neid ei pea enne tarbimist jahutama. Fääri Saartelt ja Gröönimaalt reisides võib nende toodete maksimaalne kogus olla kuni 10 kg inimese kohta.

Kala puhul võib kolmandatest riikidest tuua isiklikuks tarbimiseks värsket, kuivatatud, küpsetatud või suitsutatud kala. Tingimuseks on, et värske kala on roogitud ja ühe kala või kalatoote kogukaal ei ületa 20 kilogrammi inimese kohta. Fääri saartelt ja Gröönimaalt toodavate kalatoodete puhul piiranguid ei ole.

Riiki võib tuua ka mett, elusaid austreid, rannakarpe ja tigusid, seda kuni kaks kilogrammi inimese kohta. Fääri saartelt ja Gröönimaalt kuni kümme kilogrammi inimese kohta.

Ohustatud looma- ja taimeliike võib Eestisse tuua rahvusvahelise looma- ja taimeliikidega kauplemise konventsiooni CITESi loa olemasolul teatud tollipunktide kaudu. Tasub jälgida, et pagasis olevad kaubad ei oleks neist liikidest valmistatud ega sisaldaks nende osi. Näiteks tohib vastava märgistuse olemasolul pagasis kaasa tuua 125 g kaaviari ehk musta kalamarja inimese kohta.

Kõigist Euroopa Liidu riikidest, Šveitsist, Norrast, Andorrast, Liechtensteinist, San Marinost ja Islandilt on reisija pagasis lubatud tuua toitu isiklikuks tarbimiseks.

ISIKLIKUKS TARBIMISEKS VÕI KASUTAMISEKS MÕELDUD LOOMSED SAADUSED ÜHE REISIJA ISIKLIKUS PAGASIS VÕI MIS SAADETAKSE ÜHELE ERAISIKULE ALLTOODUD RIIKIDEST OLENEMATA PÄRITOLURIIGIST¹

Norra, Šveits, Island, Andorra, Liechtenstein, San-Marino

Fääri saared ja Gröönimaa

Eelnimetamata  EL välised riigid

1. Liha ja piim ning tooted neist inimtoiduks

Lubatud mõistlikus koguses²

Kuni 10 kg

Pole lubatud

2. Liha ja piim ning tooted neist lemmikloomade toiduks (sealhulgas närimiskondid)

Lubatud mõistlikus koguses

Kuni 10 kg

Pole lubatud

3. Väikelaste pulbrilised piimasegud, lastetoidud (sealhulgas lihast ja piimast toodetud) ja eriotstarbelised toidud tervisega seotud põhjustel (sealhulgas lihast ja piimast toodetud), mis:

a) ei vaja enne avamist jahutamist;

b) on jaemüügipakendis margitooted

c) on avamata pakendis (väljaarvatud juhul, kui on parasjagu kasutuses).

Tervisega seotud põhjus peab olema arsti poolt tõendatud.

Lubatud mõistlikus koguses

Kuni 10 kg

Kuni 2 kg

4. Lemmikloomatoit (sealhulgas lihast ja piimast toodetud) tervisega seotud põhjustel, mis:

a) on ette nähtud reisijaga kaasasolevale loomale;

b) on pika säilivusajaga;

c) on jaemüügipakendis margitoode;

d) on avamata pakendis (väljaarvatud juhul, kui on parasjagu kasutuses).

Tervisega seotud põhjus peab olema veterinaararsti poolt tõendatud.

Lubatud mõistlikus koguses

Kuni 10 kg

Kuni 2 kg

5. Lemmikloomatoit, mis ei sisalda liha ega piima ega toodet neist (näiteks kalatooteid sisaldavad konservid kassidele või teistele lemmikloomadele, mis ei sisalda mingilgi määral liha ega piima või tooteid neist, ega ka näiteks zelatiini)

Lubatud mõistlikus koguses

Lubatud mõistlikus koguses

Lubatud mõistlikus koguses

6. Kala ja/või kalandustooted inimtoiduks tingimusel, et:

a) kala sisikond on eemaldatud;

b) kalatoodete lubatud kogukaal ei ületa lubatud kogust või ühe kala kaalu, olenevalt sellest, kumb on suurem

Lubatud mõistlikus koguses

Lubatud mõistlikus koguses

Kuni 20 kg

7. Punktides 1-6 nimetamata loomsed saadused, nagu näiteks: mesi ja mesindustooted (sealhulgas kunstkärjed ja küünlad mesilasvahast); elusad austrid; rannakarbid; teod; munad; munatooted; kala, mille sisikond on eemaldamata (näiteks mitteelusad silmud)

Lubatud mõistlikus koguses

Kuni 10 kg

Kuni 2 kg

8. Liittoidud ehk toiduained, mis sisaldavad oma koostises nii taimseid tooteid kui ka töödeldud loomseid tooteid, mis:

a) ei sisalda siiski töödeldud liha;

b) ei vaja transportimisel ja säilitamisel kindlat temperatuuri.

Sellised tooted on näiteks leiva- ja saiatooted, koogid, küpsised, vahvlid, kuivikud jms pagaritooted; maiustused (sealhulgas kommid ja šokolaadid); toidulisandid; kalaga täidetud oliivid; pastatooted (näiteks munanuudlid); jaepakendis puljongitooted, lõhna ja maitseained; liköörid  

Lubatud mõistlikus koguses

Lubatud mõistlikus koguses

Lubatud mõistlikus koguses

9. Liittoidud, mis sisaldavad kalandustooteid ja mida pole nimetatud punktis 8 (näiteks kalaga pitsad ja pirukad)

Lubatud mõistlikus koguses

Lubatud mõistlikus koguses

Kuni 20 kg

¹ Käesolev materjal on koostatud kooskõlas Euroopa Komisjoni määruse 2019/2122 artiklitega 7 ja 10 ning   Euroopa Komisjoni määrusega 2021/630

² Mõistlik kogus on kogus, mis viitab isiklikule tarbimisele või kasutamisele ning mis ei jäta tolliametnikule   või postitöötajale alust arvata, et tegemist võib olla turustamise eesmärgil toodava või saadetava tootega

Taimede toomine Euroopa Liidu välisest riigist

Taimed, seemned, värsked puu- ja köögiviljad ning marjad peavad vastama taimetervise nõuetele ning taimehaiguste ja –kahjurite leviku vältimiseks peab nendega Euroopa Liidu välistest riikidest reisimisel kaasas olema päritoluriigi poolt väljastatud fütosanitaarsertifikaat. Samuti peavad nimetatud kaubad läbima piiripunktis taimetervise kontrolli.

Erandiks on värsked ananassid, kookospähklid, banaanid, datlid ja durianid, mille puhul taimetervist puudutavat dokumenti kaasas olema ei pea. Vabalt võib tuua ka kuivatatud marju, puu- ja köögivilju ning toiduks ettenähtud kuivatatud seemneid ja pähkleid.

Teatud liiki taimede sissetoomine Euroopa Liidu välistest riikidest on täielikult keelatud. Tarbekartuli import on lubatud vaid üksikutest kolmandatest riikidest, kuid seemnekartuli import Euroopa Liitu on keelatud.

Vaata videost, milliseid puu- ja köögivilju võib pagasis tuua ELi välistest riikidest siit.

Taimede toomine reisides Euroopa Liidus

Euroopa Liidu siseselt võib pagasis tuua taimi ja taimseid saadusi enamasti vabalt järgides teatud reegleid:

  • Taimi ostes veenduge, et ostate neid professionaalsest aiakauplusest, mille tooted pärinevad taimehaiguste ja-kahjurite suhtes kontrollitud tootmisest. Harrastajad müüvad taimi sageli kohalikel turgudel ning seal on ka taimekahjustajate leviku oht suur
  • Viljapuu-bakterpõletiku peremeestaimede (nt õunapuud, pirnipuud, tuhkpuud) sissetoomine teistest Euroopa Liidu riikidest Eestisse on lubatud ainult juhul kui taimedega on kaasas taimepass, millel on märge "ERWIAM" või "Erwinia amylovora", mis annab kinnituse, et istikud on viljapuu-bakterpõletiku suhtes kontrollitud. Nõue tuleneb asjaolust, et Eesti on viljapuu-bakterpõletiku suhtes kaitstav piirkond, kus seda haigust püsivalt ei esine. Viljapuu-bakterpõletiku suhtes kaitstavaid piirkondi või puhvertsoone on Euroopa Liidus vähe, seetõttu ei sobi enamik teistes EL-i riikides müüdavatest peremeestaimedest Eestisse kaasatoomiseks
  • Brexit - alates 1. jaanuarist 2021 kehtivad Ühendkuningriigist (Inglismaa, Šotimaa, Wales) sissetoomisel samad reeglid, mis impordil muudest kolmandatest riikidest. Sissetoomine Põhja-Iirimaalt jätkub Euroopa Liidu reeglite kohaselt ka pärast 1. jaanuarit 2021.

Kui kolmandatest riikidest Eestisse reisimisel leiab piirikontroll teie pagasist lubamatuid tooteid, siis peate need ära andma ja need saadetakse hävitamisele.

Nõuete taga peituvad erinevad toiduohutuse või taimetervisega seotud põhjused. Põhjus, miks piima- ja lihatooteid riiki sisse ei tohi tuua, peitub näiteks võimalikes loomataudides, mida võime reisilt toiduga tahtmatult kaasa tuua, aidates nii kaasa nende levikule.

Mitmed eriti ohtlikud haigused, nagu näiteks sigade Aafrika katk ei mõju inimestele, kuid on ohtlikud meie loomadele, kelleni need võivad jõuda, kui nakatame neid reisilt kaasa toodud toiduga. Loomataudide sissetoomine ja levik võib ka riigile ja ettevõtjatele kaasa tuua suurt majanduslikku kahju.

Taimetervise nõuete eesmärk on vältida taimehaiguste ja -kahjurite levikut, kuna reisijate poolt pagasis toodavad taimed ja taimsed saadused on üheks peamiseks kahjurite leviku teeks.

Selleks et teie reis kulgeks võimalikult valutult ja ei tooks meelehärmi, on mõistlik teha piisavalt eeltööd, mille käigus saate selgitada välja sihtriigi puhul kehtivad nõuded ja käituda neile vastavalt.

Kaupade kaasatoomisest saate lähemalt lugeda Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.

Isiklikuks tarbimiseks või kasutamiseks ettenähtud loomsete saaduste Euroopa Liitu (EL) toomist ja saatmist ELi välisest riigist reguleerib Euroopa Komisjoni määrus 2019/2122, täpsemalt selle artiklid 7 ja 10, ning selle täitmist kontrollib Maksu- ja Tolliamet (MTA).

See puudutab mittekaubanduslikul eesmärgil isiklikuks tarbimiseks või kasutamiseks mõeldud loomsete saaduste ELi toomist ühe reisija pagasi hulgas, ühele eraisikule saatmist väikepakis või kaugtellimuse täitmist (posti-, telefoni- ja internetimüük) ühele eraisikule.

Taimedele ja taimsetele saadustele kehtestatud nõuded põhinevad Euroopa Komisjoni rakendusmäärusel 2019/2072. Nõuete täitmist kontrollib Maksu- ja Tolliamet (MTA).

Euroopa Liidus reisides võib seemneid osta ja reisides kaasa tuua. Teises Euroopa Liidu liikmesriigis turustatav seeme on toodetud ja kontrollitud sarnaste nõuete alusel, mis annab kindluse, et tegemist on kvaliteetse seemnega. 

Euroopa Liidu välisest riigist toomisele ehk importimisele on seatud piirangud.

Sertifitseeritavate taimeliikide seemneid on lubatud importida üksnes nendest riikidest, mis on tunnistatud samaväärseks Euroopa Liidu nõuetele. 

Samaväärseks tunnistatud riikide loetelu ning nendest riikidest lubatud imporditavate taimeliikide grupid on  järgmised:

  • Ameerika Ühendriigid – kõikide sertifitseeritavate taimeliikide seeme
  • Argentiina – teravilja-, sööda-, õli- ja kiukultuuride ja peediseeme
  • Austraalia – teravilja-, sööda-, köögivilja- ning õli- ja kiukultuuride seeme
  • Brasiilia – teravilja- ja söödakultuuride seeme
  • Iisrael - kõikide sertifitseeritavate taimeliikide seeme
  • Jaapan – köögiviljakultuuride seeme
  • Kanada – teravilja-, sööda-, õli- ja kiukultuuride ja peedi seeme
  • Korea Vabariik (Lõuna-Korea) – köögiviljakultuuride seeme
  • Lõuna-Aafrika – teraviljakultuuridest ainult maisi ja sorgumi, sööda-, õli- ja kiukultuuride seeme
  • Maroko – teravilja-, sööda-, köögivilja ning  õli- ja kiukultuuride seeme
  • Moldova – teravilja-, köögivilja, õli- ja kiukultuuride seeme
  • Serbia – teravilja-, sööda-, õli- ja kiukultuuride ja peedi seeme
  • Taiwan – köögiviljakultuuride  seeme
  • Tšiili – teravilja-, sööda-, õli- ja kiukultuuride ja peedi seeme
  • Türgi - teravilja-, sööda-, õli- ja kiukultuuride ja peedi seeme
  • Ukraina – teraviljaseeme
  • Uruguay – teravilja-, sööda-, õli- ja kiukultuuride ja peedi seeme
  • Uus-Meremaa – teravilja-, sööda-, õli- ja kiukultuuride ja peedi seeme
  • Ühendkuningriik (välja arvatud Põhja‑Iirimaa) –  kõikide sertifitseeritavate taimeliikide seeme

Lisaks on lubatud seemneid importida EFTA (Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni) liikmesriikidest: Islandilt, Liechtensteinist, Norrast ja Šveitsist. 

Imporditav seemnepartii peab olema varustatud OECD etiketi ja sertifikaadiga ning fütosanitaarsertifikaadiga. Seemned peavad olema pakendatud ja märgistatud rahvusvaheliste nõuete kohaselt.

Sertifitseerimisele mittekuuluvate taimeliikide seemneid võib importida kõikidest riikidest vaid juhul, kui need on varustatud fütosanitaarsertifikaadiga.

Kaupade kaasatoomisest saate lähemalt lugeda Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.

Teemaga seotud õigusaktid:

Loe lisaks "Seemnete tellimine postiga - millega tuleks arvestada?"

Viimati uuendatud 15.12.2023