Koerte katku vastu aitab vaktsineerimine

Tallinna lähedastest valdadest leiti sügisel mitmeid koerte katku haigestunud rebaseid. See ohtlik viirushaigus ohustab igas eas koeri, kuid eriti kutsikaid.

Koera kaitsmiseks selle haiguse eest tuleb oma lemmikut korrapäraselt koerte katku vastu vaktsineerida. Kui koer on vaktsineeritud ja vaktsiini mõju kestab, siis võib temaga vabalt ka metsas jalutada.

Koerte katkuviirusesse nakatuvad paljud koerlased, kärplased ja pesukarulased. Inimestele haigus ei levi. Haigust iseloomustab palavik, hingamisteede ja seedetrakti põletik, silma- ja kopsupõletik, nahalööve ning närvinähud.

Nakkusallikaks on haiged loomad, kes eritavad haigustekitajat juba peiteajal ja pärast haiguse läbipõdemist. Viirus eritub kehast ninanõre, pisarate, väljahingatava õhu, uriini ja roojaga. Viirus võib edasi kanduda ka saastunud esemete, riiete ja söödaga. Haiguse peiteaeg on 3–7 päeva või kauem.

Koerte katku leviku vältimiseks:

  • vaktsineerige lemmikloom regulaarselt ohtlike nakkushaiguste vastu, nagu marutaud, leptospiroos, parvoviirus ja koerte katk;
  • vältige lemmikloomade kokkupuudet metsloomadega;
  • kui leiate haigeid, kummaliselt käituvaid metsloomi, teavitage loomaarsti või kohalikku jahiorganisatsiooni või edastage info Keskkonnainspektsiooni infotelefonile 1313;
  • haige metslooma viimine koju või ravile pole soovitatav, sest nii soodustatakse nakkuse levikut.

Viimati uuendatud 21.12.2020