Amet tuvastas taas nõuetele mittevastava neitsioliiviõli

08.01.2021 | 13:59

Järelevalve käigus tuvastati oliiviõli märgistusel esitatud teabest madalama kategooria oliiviõli.
    • Jaga

Põllumajandus- ja Toiduameti kalapüügi- ja turukorralduse osakonna juhataja Kaija Uuskami sõnul uuriti kõrge kategooriaga oliiviõli, kontrollimaks toote vastavust märgistusele. „Kuna amet tuvastas suvel kolme oliiviõli puhul madalama kategooria oliiviõli, siis novembris võeti täiendavaid proove, et kontrollida nõuetele vastavust. Ühel juhul tuvastati neitsioliiviõli, mida pole jaemüügietapis lubatud müüa,“ selgitas Uuskam.

Märgistusel esitatud kategooria nõuetele ei vastanud LOIOLA Olio Extra Vergine di Oliva extra virgin olive oil partii number 68 200820, parim enne 20.02.2022, Itaalia), mille puhul oli tegemist madalaima kvaliteediga neitsioliiviõliga ehk lambiõliga, mida pole lubatud turustada jaemüügietapis. Sellest tulenevalt kohustati maaletoojat antud tootepartii turult tagasi kutsuma ning samuti saavad inimesed antud partiinumbriga oliiviõli tagastada poodi, kust toode osteti.

Oliiviõli analüüsiti 70 erineva näitaja suhtes ning hinnati organoleptilikat ehk toote lõhna, välimust ja maitset. Lisaks uuriti tootest toiduohutuse näitajaid, mis vastasid nõuetele.

Amet on teavitanud tootjariiki järelevalvetulemustest ning võimalikku toidupettust selgitavad edasi tootjariikide pädevad asutused.

Taust:
Neitsioliiviõlid liigitatakse kolme kategooriasse – ekstra-neitsioliiviõliks, neitsioliiviõliks ja lambiõliks. Esimest kahte on lubatud jaemüügietapis müüa, kuid viimast mitte. Lambiõli, mis on samuti neitsioliiviõli, puhul on tegemist madalama kategooria oliiviõliga, mis pole mõeldud jaemüügis müümiseks. Siinkohal ei tohi neitsioliiviõli lambiõli kategooriat segi ajada ehituspoodides müügil oleva lambiõliga, sest tegemist on erinevate toodetega.

Elen Kurvits

Kommunikatsioonispetsialist