Eesti sai endale teise geograafilise tähise „Sõir“

03.06.2021 | 14:25

1. juunil 2021 lõppes Eesti teise geograafilise tähise „Sõir“ registreerimisprotsess. Otsus jõustub ametlikult 20. juunil 2021 ja enne seda võib märgistusega „Sõir“ turustada ka toodet, mis ei vasta tootespetsifikatsioonile.
    • Jaga

Sõir on traditsiooniline laagerdumata kohupiimajuust, mida tuntakse ennekõike ajaloolisel Võrumaal ja Setomaal. Toote koostisained on piim, kohupiim, munad, või, köömned ja sool ning järeltöötlus võib toimuda ka küpsetamisel.  

Kaitstud geograafilist tähist „Sõir“ võivad kasutada kõik ettevõtjad, kes turustavad  tootespetsifikaadile vastavat sõira. „Põllumajandus- ja Toiduamet peab kontrollima sõira vastavust spetsifikaadile enne toote turule laskmist. Kui toodang vastab nõuetele, saab tootja oma tootele märkida kaitstud geograafilise tähise „Sõir“ ning liidu sümboli“ selgitas PTA kaitstud geograafiliste tähiste järelevalve peaspetsialist Kadri Pajur. Sellest johtuvalt palub PTA kõigil sõira tootjatel endast märku anda e-posti aadressil pta@pta.agri.ee

Sümbol ja toote registreeritud nimetus „Sõir“ peavad olema samal vaateväljal. Märgistusel võivad lisaks olla märge „kaitstud geograafiline tähis” või vastav lühend „KGT”. 
 

Kommunikatsiooniosakond

-