Tunnustamine ja teavitamine

Tooteid, mille märgistusel on viited mahepõllumajandusele, on lubatud turustada vaid ettevõtjal, kelle tegevust on Põllumajandus- ja Toiduamet (edaspidi ka PTA) kontrollinud, kinnitanud selle mahenõuetele vastavaks ning väljastanud ettevõtjale seda kinnitava tunnustamise otsuse ehk sertifikaadi.

Tunnustamise ehk sertifikaadi omamise kohustus ei laiene ainult vähestele ettevõtjatele ja üldjuhul peavad kõik ettevõtjad, kes soovivad turustada tooteid viitega mahepõllumajandusele olema tunnustatud mahepõllumajanduse seaduse alusel ehk kõik ettevõtjad peavad olema liitunud kontrollisüsteemiga.

See tähendab, et kontrollisüsteemi peavad kuuluma nii põllumajandustootjad, kes soovivad toodangut mahedana turustada, kui ka toodete töötlejad ja ka pakendajad, kes soovivad toodetele mahemärkeid lisada. Mahepõllumajanduse seaduse alusel peavad tunnustatud olema ka ladustamisettevõtted, kui neis ladustatakse mahepõllumajandusele viitavalt märgistatud tooteid. Tunnustatud peavad olema ka üksnes mahepõllumajandusele viitavalt märgistatud toodete turustamisega tegelevad ettevõtjad. Ning mahepõllumajanduse seaduse kohane tunnustamine on vajalik ka mahepõllumajandusele viitavalt märgistatud toodete eksportimise või importimise puhul.

Erisused

1)  Ettevõtted (näiteks jaekauplused jt jaemüügikohad), kus müüakse müügipakendis mahepõllumajanduslikke tooteid otse lõpptarbijale või -kasutajale, on vabastatud nii teatamiskohustusest, kui ka sertifikaadi omamise kohustusest. 

2)  Ettevõtted (näiteks jaekauplused jt jaemüügikohad), kus müüakse otse lõpptarbijale pakendamata mahepõllumajanduslikku toitu, on vabastatud sertifikaadi omamise kohustusest, kui on täidetud järgmised tingimused: 

  • pakendamata mahepõllumajanduslikku toidu müük ei ületa 5 000  kilogrammi aastas,  
  • pakendamata mahepõllumajandusliku toidu müügi aastakäive ei ületa 20 000  eurot või 
  • sertifitseerimise võimalik kulu ettevõtjale on suurem kui 2 % ettevõtja müüdud pakendamata mahepõllumajandusliku toidu kogukäibest.

Punktis 2) nimetatud ettevõtjad peavad oma tegevuskohtadest PTAle teada andma (loe osast- Pakendamata mahetoidu jaemüügist teavitamine).

Erisused kehtivad üksnes eelnimetatud tegevustega tegelemise korral. See tähendab, et jaemüügi kohas: 

  • ei ladustata mahetooteid teisiti, kui vaid selles samas jaekaupluses lõpptarbijale müümise eesmärgil (kaupluse oma ladu);
  • ei tegeleta toodete turustamisega teisele toidukäitlejale, sealhulgas ei ekspordita Euroopa Liidust väljapoole;
  • ei tegeleta kaugmüügiga, ehk e-kaubandusega, sh ei komplekteerita mahetooteid e- poe kaudu müümiseks;
  • ei tegeleta mahetoodete ettevalmistamisega;
  • ei tegeleta mahetoodete importimisega Euroopa Liidu välisest riigist;
  • ei kasutata ühtegi allhanketeenust seoses mahetoodetega, nagu näiteks mahetoodete ladustamiseks teenuse ostmine.

NB! müük otse lõpptarbijale on tegevus, mille käigus ostja ja müüja vormistavad müügitehingu kohapeal ja seega ei kuulu e- poes mahetoodete müük erisuse alla isegi juhul,  kui müüakse ainult pakendatud mahetooteid ja üksnes lõpptarbijatele.

Tunnustamise taotlemine

Tunnustamise saamiseks peab ettevõtja esitama taotluse koos vajalike andmete ja dokumentidega ettevõtte tegevuskoha järgsele PTA piirkondlikule keskusele ning tasuma riigilõivu.

Elektrooniliselt on võimalik taotlust esitada Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kliendiportaali kaudu (teenuse kasutamine nõuab autentimist ID-kaardi, Mobiil-ID või internetipanga kaudu). Portaalis tuleb valida Põllumajandus- ja Toiduamet teenuste alt rubriigist „Mahe toit ja sööt“-> “mahe tunnustamise taotlus“ -> alusta uut taotlust.

Taotlusele lisatavad dokumendid

Mahepõllumajandusliku toidu ettevalmistamisega ja mahepõllumajandusliku sööda tootmisega tegeleda sooviv ettevõte lisab taotlusele järgmised andmed ja dokumendid:

• toote ja tootegrupi nimetus ning andmed toote koostisosade, nende päritolu ja tootes kasutatava koguse kohta
• käitlemisprotsessi tehnoloogiline skeem ja andmed kasutatavate tehnoloogiliste võtete kohta
• andmed tegeliku tootmisvõimsuse ning ette valmistada või toota kavatsetavate tootegruppide ja eeldatava toodangu mahu kohta
• nende meetmete kirjeldus, millega tagatakse märgistatud saaduse või toote nõuetekohane ettevalmistamine või tootmine
• muud vajalikud andmed nagu näiteks toote märgistuse näidis.

Mahepõllumajandusliku toote turuleviimisega (seal hulgas ka e- poes lõpptarbijale müümisega), importimisega, eksportimisega ja pakendamata mahetoote lõpptarbijale müümisega jaekaupluses tegeleda sooviv ettevõte lisab taotlusele järgmised andmed ja dokumendid:

• turuleviidavate toodete loetelu ning märgistuse näidis
• nende meetmete kirjeldus, millega tagatakse mahepõllumajandusliku toote nõuetekohane turuleviimine, sealhulgas importimine, eksportimine ja pakendamata toote turustamine lõpptarbijale.

Otsuse tunnustamise kohta või põhjendatud otsuse tunnustamisest keeldumise kohta teeb järelevalveasutus taotluse saamisest arvates 30 tööpäeva jooksul.

Mahepõllumajanduse seaduse kohast tunnustamise otsust nimetatakse sertifikaadiks.

Pakendamata mahetoidu jaemüügist teavitamine

Ettevõtja peab PTAd teavitama, kui ta tegeleb pakendamata mahtoodete jaemüügiga väikeses koguses. 

Ametile tuleb esitada järgmised andmed:
  1) isiku nimi, registri- või isikukood, isikukoodi puudumise korral sünniaeg;
  2) isiku elu- või asukoha ja tegevuskoha andmed ning kontaktandmed;
  3) isiku esindaja olemasolu korral tema nimi ja kontaktandmed.

Kui ettevõtja lõpetab pakendamata mahetoidu jaemüügi peab ta PTAd sellest teavitama 30 tööpäeva jooksul tegevuse lõpetamisest arvates.

Kui ettevõtja poolt turustatava pakendamata mahetoidu kogus või käive ei vasta enam tunnustamisest vabastamise tingimustele, peab ettevõtja taotlema mahetunnustamist, esitades selleks taotluse ja nõutud dokumendid. Seega peab ettevõtja pidama arvestust pakendamata mahepõllumajandusliku toidu müügi kohta.

Hetkel saab väikeses koguses pakendamata mahetoidu jaemüügiga tegelemisest või selle lõpetamisest teada anda teavituste vormidega.

Toidu ja sööda vastavus nõuetele

Oluline! Lisaks mahenõuetele peab ettevõtja järgima alati ka toiduseadusest - ja/või söödaseadusest tulenevaid nõudeid.

See tähendab, kui toit või sööt viiakse turule (Euroopa Parlamendi ja ELi nõukogu määruse 178/2002/EÜ tähenduses), siis peab see vastama kas toiduseaduse ja selle alusel kehtestatud määruste nõuetele, või söödaseaduse selle alusel kehtestatud määruste nõuetele. 

Tegevusloa taotluse või majandustegevusteate toiduseaduse või söödaseaduse tähenduses saab esitada samuti Kliendiportaalis  kusjuures, enne tuleb sisestada tegevusloa taotlus või majandustegevusest teavitamise avaldus toiduseaduse/söödaseaduse alusel, ja alles seejärel saab esitada mahetunnustamise taotluse.

Tegevusloa taotlemisest või tegevusest teavitamisest toiduseaduse alusel loe siit.

Tegevusloa taotlemisest või tegevusest teavitamisest söödaseaduse alusel loe siit.

Mahetoidu ettevalmistamisega tegelemiseks esitatavaid tunnustamise taotluseid  menetlevad Põllumajandus- ja Toiduameti regionaalsed esindused vastavalt ettevõtte tegevuskohale.

Kontaktid on leitavad siit

Mahesööda ettevalmistamisega tegelemiseks esitatavaid tunnustamise taotluseid menetelevad:

Pirje Rool, peaspetsialist (söötade järelevalve Järva-, Lääne-Viru-, Ida-Viru- ja Jõgevamaal) 

Ann Meisalu, peaspetsialist (söötade järelevalve Tartu-, Võru-, Valga-- ja Põlvamaal)

Marve Reinsalu, peaspetsialist (söötade  ja loomsete kõrvalsaaduste järelevalve Lääneregioonis)

Tunnustamise taotluseid mahepõllumajanduslike toodete turustamise, kaasa arvatud ladustamise valdkonnas ja pakendamata mahetoodete jaemüügi valdkonnas ning pakendamata mahetoidu jaemüügi teavitusi menetlevad:

Inna Tali, peaspetsialist (mahenõuete ja turustusnormide järelevalve jae- ja hulgikaubanduses Põhja-Eestis)     

Janne Jõesaar, peaspetsialist (mahenõuete ja turustusnormide järelevalve teostamine jae- ja hulgikaubanduses Lõuna- ja Lääne-Eestis)

Anneli Soomre, peaspetsialist (mahenõuete järelevalve teostamine jae- ja hulgikaubanduses Põhja- Eestis, peamiselt Tallinnas ja Harjumaal)

Mahepõllumajanduslikku toodet ettevalmistav või üksnes turule viiv isik tasub ettevõtte või selle osa tunnustamise eest ning tunnustamisele järgnevast aastast alates igal aastal korralise järelevalvetoimingu eest riigilõivu 120 eurot.

Mahepõllumajanduslikku toodet importiv isik tasub ettevõtte andmete mahepõllumajanduse registrisse kandmise eest ning registrisse kandmisele järgnevast aastast alates igal aastal ettevõttes või selle osas tehtud korralise järelevalvetoimingu eest riigilõivu 300 eurot.

Riigilõiv tuleb tasuda:
• ettevõtte tunnustamise taotluse esitamise kuupäevaks ja
• igal mahepõllumajandusega tegelemise jätkamise aastal 1. veebruariks.

Põllumajandus- ja Toiduameti poolt järelevalve toimingute eest määratud makseid ehk riigilõive reguleerib riigilõivuseadus .

Riigilõivu tasumisel tuleb märkida saajaks RAHANDUSMINISTEERIUM.

Viitenumber näitab, millist riigilõivu soovitakse tasuda.
Kui tasute riigilõivu kolmanda isiku eest, siis palun märkige selgitusse isiku või ettevõtte nimi, kelle eest riigilõivu tasute.

Arveldusarve numbrid:

SEB Pank  EE891010220034796011  (BIC/SWIFT: EEUHEE2X)
Swedbank  EE932200221023778606  (BIC/SWIFT: HABAEE2X)
LHV Pank EE777700771003813400 (BIC/SWIFT: LHVBEE22)
Luminor Bank  EE701700017001577198  (BIC/SWIFT: NDEAEE2X)

Viitenumber:

  • 2900082265 mahepõllumajanduslik tootja ja mahetoodete käitleja ning importija 

Tasude ja riigilõivude kohta saab lisainformatsiooni  lugeda siit

Ettevõtte tunnustamise käigus hindab järelevalveasutus ettevõtte käitlemise vastavust ELi otsekohalduvatele määrustele, mahepõllumajanduse seaduse ja selle alusel kehtestatud õigusaktide nõuetele. Kontrollitakse nii dokumente kui ka ettevõtte tegevust kohapeal. Juhul kui käitlemine vastab seadusest tulenevatele nõuetele, siis ettevõte tunnustatakse ning ettevõttele väljastatakse tunnustamise otsus, milleks on Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/848 artikli 35 lõike 1 ja VI lisa kohane sertifikaat.

Tunnustamise otsus kehtib kuni otsuse tegemise aastale järgneva aasta 31. detsembrini. Müügipakendis toodetega kaupleva hulgimüüja tunnustamise otsus kehtib kuni otsuse tegemise aastale järgneva kolmanda aasta 31. detsembrini. Tunnustatud ettevõtte kohta järgmise tunnustamise otsuse tegemise või tunnustamisest keeldumise otsustab järelevalveasutus omal algatusel kehtiva tunnustamise otsuse kehtivusaja lõppemise aastal, võttes aluseks selle aasta järelevalve tulemused.

Tunnustatud ettevõte kantakse mahepõllumajanduse registrisse. Juba tunnustatud ettevõtte vastavust mahepõllumajanduse seaduse nõuetele kontrollivad järelevalveametnikud perioodiliselt kohapeal.

Viimati uuendatud 19.04.2024