COVID-19 ohustab ka loomi?

25.01.2021 | 09:28

Alates COVID-19 viiruse leviku algusest maailmas on paljud riigid teavitanud loomade haigestumisest SARS-CoV-2-ga. Eelmisel nädalal tuvastati ka Eestis esimene selline juhtum.

Alates COVID-19 viiruse leviku algusest maailmas on paljud riigid teavitanud loomade haigestumisest SARS-CoV-2-ga. Eelmisel nädalal tuvastati ka Eestis esimene selline juhtum.

Eelmisel aastal aprillis registreeriti USA New Yorg’i Bronx ZOO loomaaias esimene metsiku kaslase, tiigri, SARS-Cov-2-ga nakatumise juhtum. Seejärel tuvastati nakatumine samas loomaaias veel neljal tiigril ja kolmel lõvil. Sama aasta lõpus diagnoositi Hispaania Barcelona ZOO loomaaia neljal lõvil koroonaviiruse nakkus. Loomadel esinesid kerged ülemiste hingamisteede haiguste sümptomid.

Koroonaviirused on suur viiruste perekond, mis võivad esineda paljudel loomaliikidel. Tavaliselt põhjustavad antud viirused hingamisteede ja seedetrakti nakkusi. Koroonaviirused on enamasti peremeesliikidele omased ja seetõttu ei levi need hõlpsalt erinevate loomaliikide vahel. Enamik koroonaviirusi pole zoonootilised, st nad ei levi inimeste ja loomade vahel.

Paljud erinevad viirused ja bakterid põhjustavad loomadel hingamisteede sümptomeid. Koroonaviiruse haigused on teada paljudel loomaliikidel ja neid ei tohiks segi ajada COVID-19 viirusega, mis levib praegu inimeste hulgas. Näiteks on teada, et kasside koroonaviirus põhjustab soolestiku sümptomeid ja mõnikord rasket nakkuslikku peritoniiti (FIP).

Esialgsed eksperimentaalsed uuringud on ka leidnud, et katsetingimustes võivad kassid ja tuhkrud SARS-CoV-2 viirusega nakatuda kergemini, kui muud loomaliigid. Nakatumine eeldab siiski, et loom on olnud tihedas kontaktis inimesega, kellel on COVID-19. Kui loomaga samas leibkonnas elavad inimesed on kõik terved, põhjustavad lemmiklooma hingamisteede sümptomeid tõenäoliselt muud haigustekitajad.

COVID-19 nakkuse tõttu pole loomade, näiteks lemmikloomadega tegelemise jaoks erilisi kaitsemeetmeid vaja. Soovitame kõigil haigetel inimestel vältida liigset kokkupuudet loomadega ning enne lemmikloomatoidu käitlemist ja pärast liivakasti puhastamist käsi põhjalikult pesta. Võimaluse korral peaks paluma tervel pereliikmel hoolitseda lemmikloomade igapäevase hoolduse eest.

14. jaanuaril tuvastati Tallinna Loomaaia isalõvil (17. a) nakatumine SARS-CoV-2-ga. Lõvi eutaneeriti 13. jaanuaril raskekujulise neerupuudulikkuse ägenemise tõttu. Lisaks neerupuudulikkuse vaevustele ilmnesid loomal ka ülemiste hingamisteede haiguste sümptomid. Seetõttu tehti loomale koroonatest, mis osutus positiivseks. Lõviga otseselt ja kaudselt kokku puutunud töötajatel COVID-19-sse nakatumist ega ka antikehasid ei leitud. Kuigi teistel loomadel koroonasümptomeid ei ole ilmnenud, siis alustab loomaaed pistelist potentsiaalselt nakatuda võivate loomade testimist.

Levinud küsimused seoses loomade ja SARS-CoV-2-ga

Elen Kurvits

Kommunikatsioonispetsialist